Արցախի նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 28-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ, տոն, որն ունի յուրահատուկ իմաստ ու խորհուրդ բոլորիս համար:
1918 թվականին Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծումը շրջադարձային նշանակություն ունեցավ հայ ժողովրդի կյանքում՝ զբաղեցնելով իր առանձնահատուկ տեղը մեր բազմադարյա պատմության մեջ: Հարյուրամյակներ շարունակ զրկված լինելով պետականությունից, ենթարկվելով ցեղասպանության ու հայրենազրկման՝ հայը կարողացավ կրկին ոտքի կանգնել ու պաշտպանել իր հողը, սեփական հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու իր իրավունքը, վերակերտել պետականությունն ու ամուր հիմք ստեղծել հուսալի ապագայի համար: Կարճ ժամանակահատվածում կայացան պետական ինստիտուտները, ընդունվեցին պետական խորհրդանիշները, կազմավորվեց Հայոց բանակը: Այդ ամենը հնարավոր դարձավ մեր պետական այրերի անխոնջ ջանքերի, քաջ զինվորների ու հրամանատարների հերոսության ու սխրանքի, հայրենիքի հանդեպ ունեցած նրանց նվիրական սիրո շնորհիվ:
Մենք հպարտ ենք, որ Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի պանծալի հաղթանակները կերտած մեր հերոս նախնիների հետնորդներն ենք, որ մեր երակներում հոսում է նրանց արյունը, և որ նրանց արիությամբ ոգեշնչված կերտեցինք մեր նորօրյա հաղթանակները:
Ավարայրից մինչև Սարդարապատ և Շուշի մեր բոլոր հաղթանակների խորհուրդը մեկն է՝ լինել միասնական ու միակամ, կուռ ու անսասան, անել մեզնից կախված ամեն ինչ՝ հանուն Հայրենիքի ազատության ու անկախության, հանուն մեր սերունդների բարեկեցիկ ու երջանիկ ապագայի:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր բոլոր քույրերին ու եղբայրներին՝ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում: Թող հայ ժողովրդի հաղթանակները լինեն ամուր ու մշտական»:

On 28 May Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan sent a congratulatory address in connection with the Day of the First Armenian Republic.
I congratulate you on the Day of the First Armenian Republic, a holiday that has a special meaning and significance for all of us.
The establishment of the First Armenian Republic in 1918 was a turning point in the life of the Armenian people and occupies its unique place in our centuries-long history. Being deprived of a statehood for centuries, being subjected to genocide and deportation, Armenians managed to stand again and defend their land, protect their right to live freely and independently on their own soil, rebuild their statehood and lay a solid foundation for a secure future. Within a short period of time state institutions were established, state symbols were adopted, the Armenian Army was formed.
All this became possible owing to unsparing efforts of our statesmen, heroism and courage of our brave soldiers and commanders, due to their cherished love for the Motherland.
Dear fellow countrymen,
We are proud to be the descendants of our hero ancestors who carved the glorious victories of Sardarapat, Bash-Aparan and Gharakilisa, proud that their blood flows through our veins, that we gained new victories inspired by their courage.
The philosophy of all our victories from Avarayr to Sardarapat and Shoushi is to be united and consolidated, strong and steadfast, to do everything depending on us for the freedom and independence of the Motherland, for the prosperous and happy future of our generations.
I once again congratulate all our sisters and brothers in Armenia, Artsakh and the Diaspora. May victories of the Armenian people be firm and permanent!”