Մենք քաղաքական առևտուր չենք արել. Արայիկ Հարությունյանը՝ Մասիս Մայիլյանի և Սամվել Բաբայանի նշանակումների մասին
29/05/2020 11:54
Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով Մասիս Մայիլյանը վերանշանակվել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար։
«Խնդրում եմ, որևէ մեկին սա չհամարել քաղաքական առևտուր։ Մենք քաղաքական առևտուր չենք արել։ Հաշվի առնելով այն մարտահրավերները, վտանգները որ այսօր կան, համաձայնել ենք միասին ստանձնել այդ անհրաժեշտ պարտավորությունը», - ասաց ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նա ադրադարձավ նաև Սամվել Բաբայանի նշանակմանը։
«Վերջնական հանգրվանի ենք եկել նաև Սամվել Բաբայանի հետ։ Նախկինում շատ է քննարկվել պետնախարար, անվտանգության խորհրդի քարտուղար նշանակելու հարցը, բայց վերջնական որոշումը կայացրել ենք երեկ՝ Երևանում։ Նրան առաջարկել եմ զբաղեցնել անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը» , - ասաց Հարությունյանը։

Мы не занимались политическим торгом – Араик Арутюнян о назначениях Масиса Маиляна и Самвела Бабаяна
29/05/2020 12:31
Указом президента Республики Арцах Араика Арутюняна, Масис Маилян переназначен на должность министра иностранных дел Арцаха.
«Прошу не считать это политическим торгом. Мы не занимались политическим торгом. Учитывая сегодняшние вызовы, мы решили вместе взять на себя это необходимое обязательство», - сказал президент Араик Арутюнян.
Он обратился также к назначению Самвела Бабаяна.
«Мы достигли окончательной договоренности также с Самвелом Бабаяном. Ранее много обсуждался вопрос его назначения государственным министром, секретарем Совета безопасности, однако окончательное решение мы приняли вчера, в Ереване. Я предложил ему занять должность секретаря Совета безопасности», - сказал Араик Арутюнян.