Արցախի նախագահն ամառային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին հրամանագիր է ստորագրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 30-ին ստորագրել է հրամանագիր 2020 թվականի ամառային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին, հայտնում են նախագահի աշխատակազմից:
Ըստ հրամանագրի` 2020 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին կանցկացվի Արցախի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական ծառայության ամառային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրացել է մինչեւ 2020 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ և որոնք չեն օգտվել զորակոչի տարկետման իրավունքից կամ կորցրել են այն, ինչպես նաև մինչև 2020 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ 18 տարին լրացող` Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության և մշակույթի նախարարության կողմից հաստատված ցուցակներում ընդգրկված այն քաղաքացիների, որոնք մասնակցել են բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության քննություններին և մինչև 2020 թվականի հուլիսի 15-ը չեն ներկայացրել զորակոչից տարկետման իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ։
Հրամանագրի համաձայն` 2020 թվականի ամառային զորակոչի շրջանակներում մինչև հուլիսի 31-ը ներառյալ կզորացրվեն օրենքով սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայությունն անցած զինծառայողները:

Президент Арцаха подписал указ о проведении летнего воинского призыва и демобилизации
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 30 мая подписал указ о проведении летнего воинского призыва и демобилизации 2020 года, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Согласно указу, в июле-августе 2020 года будет проведен летний призыв на обязательную военную службу тех граждан Республики Арцах мужского пола, которым до 30 июня 2020 года включительно исполнилось 18 лет, и которые не воспользовались или потеряли право на отсрочку от призыва, а также тех граждан, включенных в списки, утвержденные министерством образования, науки и культуры Республики Арцах, которым до 30 июня 2020 года включительно исполнится 18 лет и которые приняли участие во вступительных экзаменах в высшие учебные заведения и не представили документ, удостоверяющий право на отсрочку от призыва до 15 июля 2020 года.
В соответствии с указом, до 31 июля 2020 года включительно будут демобилизованы военнослужащие, прошедшие в установленный срок обязательную военную службу.