Արցախյան հիմնահարցի կարգավորումը պետք է հիմնված լինի ոչ թե փուլային, այլ՝ փաթեթային տարբերակի վրա. Վանեցյան (Տեսանյութ)
30/05/2020 19:17
Անվտանգության ապահովման խնդիրը մեր երկրի համար մշտական առաջնահերթություն է լինելու, այսօր «Հայրենիք» կուսակցության համագումարի ժամանակ ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը, որն ընտրվել է կուսակցության ղեկավար։
«Հայաստանի շուրջ ձևավորված աշխարհաքաղաքական իրավիճակը և ներկայիս իրողությունները, Արցախյան հակամարտությունը, միջազգային ընդհանուր լարվածությունը, որի թելերը շատ հաճախ անցնում են նաև մեր հայրենիքով, ասածիս ապացույցներն են։ Նման սրությամբ անվտանգության խնդիր ունենալը պետությունների համար, այդ թվում՝ Հայաստանի, ոչ թե անլուծելի բեռ է, այլ՝ իրողություն, որի պայմաններում պետության պատասխանատուները պետք է աշխատեն օր ու գիշեր», - ասել է նա։
Վանեցյանը նշել է, որ անվտանգության խնդիրներից առանցքայինն Արցախյան հարցն է։
«Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն անքակտելի է և չի կարող կախվածության մեջ դրվել որևէ երրորդ կողմի համաձայնությունից կամ բարի կամքից: Դա իրավունք է և պետք է իրացվի ողջ ծավալով: Հայաստան-Արցախ փոխհարաբերությունները պետք է հիմնված լինեն ազգային տեսլականի, փոխադարձ վստահության և համագործակցության վրա: Հայաստանի կողմից միանշանակ պետք է հարգվի Արցախի սուբյեկտայնությունը: Հայաստանը պետք է ներդնի իր ջանքերն՝ Արցախի անկախության միջազգային ճանաչման համար: Հայաստանը եղել է և լինելու է Արցախի անվտանգության երաշխավորը։ Արցախի հարցի լուծման միակ ճանապարհը խաղաղ բանակցություններն են, բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում։ Ո՛չ Արցախը, ո՛չ Հայաստանը Ադրբեջանի ճնշման առաջ չեն ընկրկելու, և այդ սպառնալիքը որևէ կերպ չի նպաստելու հարցի համապարփակ և ամբողջական լուծմանը: Հայաստանի և Արցախի հետ սպառնալիքի լեզվով խոսել հնարավոր չէ: Խոնարհվելով այս տարիների ընթացքում իրենց կյանքն ու առողջությունը հայրենիքի զոհասեղանին դրած հերոսների և նրանց հարազատների առաջ՝ վստահեցնում եմ. դուք իզուր չեք տվել ձեր ամենաթանկը: Դա արվել է հանուն մեր ազգային ինքնության, Արցախի անկախության, հանուն Արցախի ազատության», - ասել նա։
Վանեցյանը նշել է, որ Արցախի ժողովուրդը վաղուց ինքնորոշվել է։
«Պատերազմով չկա լուծում։ Պատերազմով հնարավոր չէ հասնել խաղաղության և տարածաշրջանային կայունության։ Մենք մեր բանակի մարտունակությամբ, տնտեսության հզորացմամբ և ներքին համերաշխությամբ այս գաղափարը պետք է հասանելի դարձնենք միջազգային հանրությանը և Ադրբեջանին։ Արցախյան հիմնահարցի կարգավորումը պետք է հիմնված լինի ոչ թե փուլային, այլ՝ փաթեթային տարբերակի վրա», - ասել է նա։

Урегулирование карабахского конфликта должно быть основано не на поэтапном, а на пакетном подходе – Артур Ванецян
30/05/2020 20:47
Обеспечение безопасности всегда остается приоритетом для нашей страны, заявил   сегодня на съезде партии «Родина» бывший директор Службы национальной безопасности Армении, председатель партии Артур Ванецян.
«Сформировавшаяся вокруг Армении геополитическая ситуация и нынешние реалии, карабахский конфликт, международная напряженность, импульсы которой часто проходят и по нашей родине, являются доказательством сказанного. Наличие таких острых проблем безопасности для государств, в том числе и Армении – реальность, в условиях которой ответственные за государство должны работать день и ночь», - сказал Артур Ванецян.
Он отметил, что карабахский конфликт являеися ключевым вопросом безопасности.
«Право народа Арцаха на самоопределение неотъемлемо и не может зависеть от согласия или доброй воли какой-либо третьей стороны. Это право должно быть реализовано в полном объеме. Взаимоотношения Армения – Арцах должны быть основаны на национальном видении, взаимном доверии и сотрудничестве. Армения однозначно должна уважать субъектность Арцаха. Армения должна приложить усилия для международного признания независимости Арацха. Армения была и будет гарантом безопасности Арцаха. Единственный путь урегулирования карабахского конфликта это мирные переговоры, исключительно в рамках Минской группы ОБСЕ. Ни Арцах, ни Армения не отступят под давлением Азербайджана, эта угроза никоим образом не способствует всеобъемлющему и полноценному решению вопроса. С Арменией и Арцахом нельзя говорить на языке угроз», - сказал Артупр Ванецян.
Он отметил, что народ Арцаха давно самоопределился.
«Путем войны нельзя достичь решения. Путем войны нельзя достичь мира и региональной стабильности. Мы должны довести эту идею до международного сообщества и Азербайджана, повышая боеспособность нашей армии, развивая нашу экономику, укрепляя внутреннюю солидарность. Урегулирование карабахского конфликта должно быть основано не на поэтапном, а на пакетном варианте», - заявил Артур Ванецян.