Անտարբերությունը, որը կարող է ազատ արձակել Ալիևի ձեռքերը, աղետալի հետևանքներ է ունենալու հենց Ադրբեջանի համար․ Մակունց
Ադրբեջանն օրերս հանդես է եկել ռազմատենչ հայտարարությամբ, ինչին հաջորդել է Ադրբեջանի ՊՆ Զաքիր Հասանովի սպառնալից հայտարարությունը, որտեղ նա, ըստ էության, խոստովանել է, որ 2016 թ-ի ապրիլյան քառօրյա պատերազմը սանձազերծվել է Ադրբեջանի կողմից, Աժ-ում հայտարարեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
«Ցանկացած պահի Արդբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի պատասխանը լինելու է ուժգին», - ասաց նա։
Մակունց ընդծեց, որ կորևոր է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել նման հայտարարությունների վրա, որովհետև Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում է ՄԽ ձևաչափով ընդունված երեք կարևոր սկզբունքներից մեկը՝ ուժը և ուժի սպառնալիքի բացառման սկզբունքը:
«Իմ համոզմամբ՝ միջազային հանրությունը, առավել ևս այն միաջգային կառույցները, որոնք պատասխանատու են աշխարհում խաղաղության պահպանմա համար ու այս օրերին Covid19 համավարկի հետ կապված հանդես են եկել լրացուցիչ հայտարարություններով, չպետք է անտարբեր լինեն նման հայտարարութունների հանդեպ, որովհետև անտարբերությունը, որը կարող է ազատ արձակել Ալիևի ձեռքերն ու տարածաշրջնում ուժգին նոր էսակալացիա սանձազերծել, աղետալի հետևանքներ է ունենալու հենց Ադրբեջանի համար», - ասաց Մակունցը։

Равнодушие, которое может развязать руки Алиеву, будет иметь катастрофические последствия именно для Азербайджана – Лилит Макунц
Азербайджан на днях выступил с воинственным заявлением, после чего последовало содержащее угрозу заявление министра обороны Азербайджана Закира Гасанова, в котором, по сути, он признался, что Апрельская четырехдневная война 2016 года была инициирована Азербайджаном, заявила сегодня в парламенте Армении руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
«Ответ на инициированную Азербайджаном агрессию в любой момент будет более чем соразмерным и сильным», - сказала она.
Лилит Макунц отметила, что важно обратить внимание международного сообщества на подобные заявления, поскольку Азербайджан постоянно нарушает один из главных трех принципов, принятых в рамках формата Минской группы ОБСЕ – неприменение силы и угрозы силой.
«По моему убеждению, международное сообщество, и особенно те международные структуры, которые несут ответственность за соблюдение мира во всем мире и в связи с пандемией Covid19 выступили с заявлениями, не должны проявлять равнодушие к подобным заявлениям, поскольку это равнодушие может развязать руки Алиеву и привести к новой эскалации в регионе, которая будет иметь катастрофические последствия именно для Азербайджана», - сказала Лилит Макунц.