Չինաստանում մեկնաբանել են ԱՀԿ-ի հետ ԱՄՆ հարաբերությունների խզումը
Չինաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանն ԱՀԿ-ի հետ հարաբերությունների խզման վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումն անվանել է անձնասիրություն և պատասխանատվությունից խուսափելու միջոց:
Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ երկիրը խզում է հարաբերություններն ԱՀԿ-ի հետ, քանի որ կազմակերպությունը «հրաժարվել է իրականացնել անհրաժեշտ բարեփոխումներ»: Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգներն «այդ ֆինանսական միջոցները կուղղի ամբողջ աշխարհին՝ առողջական կարիքների համար»:
«Մենք ուշադրություն ենք դարձրել շատ երկրների, այդ թվում՝ ԱՄՆ դաշնակիցների արձագանքին: Միջազգային հանրությունը չի աջակցում ԱՄՆ-ի ընտրած էգոիզմի ճանապարհին: Սա պատասխանատվությունից խուսափելու ճանապարհ է», - ասել է Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը:

В Китае прокомментировали разрыв отношений США с ВОЗ
Официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь назвал решение президента США Дональда Трампа разорвать отношения с Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) эгоизмом и уклонением от ответственности.
Трамп ранее заявил, что страна прекращает отношения с ВОЗ, поскольку организация "отказалась проводить требуемые реформы". По его словам, США "перенаправят эти средства всему миру на срочные нужды здравоохранения".
"Мы обратили внимание на реакцию многих стран, в том числе и союзников США. Международное сообщество не одобряет такой путь эгоизма и уклонения от ответственности, выбранный США", - заявил на брифинге Чжао Лицзянь.
Он добавил, что в последнее время США вышли из целого ряда международных договоров, и разрыв отношений с ВОЗ стал еще одной демонстрацией политики односторонних действий США.