Պետք է հետևենք հակահամաճարակային կանոններին ամենաչոր ձևով՝ հաշվի չառնելով ոչ մի սենտիմենտ ու փաստարկ. Վարչապետ (Տեսանյութ)
02/06/2020 19:22
Մեր իշխանության ծագումնաբանությունն, ըստ էության, աշխատում է հենց մեր դեմ, ճեպազրույցի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«ՀՀ-ում 2018 թվականի իրադարձություններից հետո վախի մթնոլորտը զրոյացել է, բայց դրա փոխարեն, ցավոք, օրինապահության մթնոլորտը դեռ պատշաճ աստիճանի և մակարդակի չի հասել։ Մենք գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ, օրինակ, կանոնների պահպանման խախտման որակի հետ էլ պրոբլեմ ունենք։ Օրինակ, երբ առևտրի վայրում կանոնների խախտում է արձանագրվում և որոշում է կայացվում այդ վայրը փակել, այս ամեն ինչը սրվում է երկրում հաստատված այն մթնոլորտով, որ եթե, օրինակ վարունգի կամ պոմիդորի , կամ որևէ այլ վաճառքի կետ շատ չոր կերպով փակվի, ի հայտ կգան մեկնաբանություններ, որ, ըստ ամենայնի, երկրի վարչապետը որոշել է կա՛մ պոմիդորի, կա՛մ կանաչու, կա՛մ կոշիկի առևտրի մենաշնորհ հաստատել», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց՝ այսօր հրավիրված պարետատան նիստի ընթացքում ընդգծել է, որ հակահամաճարակային կաննոները պետք է պահպանվեն։
«Պետք է հետևենք հակահամաճարակային կանոններին ամենաչոր ձևով՝ հաշվի չառնելով ոչ մի սենտիմենտ ու փաստարկ։ Այսօր կանգնած ենք հետևյալ հանգրվանի առաջ, կա՛մ այն փաստի բերումով, որ կանոնները չեն պահպանվում, մենք գնում ենք նորից համատարած արգելափակումներ՝ դրանք զուգորդելով պարետային ժամով, երկիրը ենթարկելով նոր տնտեսական և սոցիալական ցնցումների, կա՛մ միասին, համագործակելով հսկողության տակ ենք առնում այս իրավիճակը և շատ արագ արձանագրում արդյունքներ։ Սա է մեր ընտրությունը», - հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Мы должны жестко следовать противоэпидемиологическим правилам, не учитывая никаких сентиментов и аргументов – Никол Пашинян
02/06/2020 20:47
Происхождение нашей власти, по сути, работает против нас, заявил сегодня на брифинге премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«После событий 2018 года в Армении исчезла атмосфера страха, однако, к сожалению,  атмосфера законопослушания не достигла должного уровня. Мы имеем дело с ситуацией, когда сталкиваемся с проблемой качества нарушения правил. К примеру, когда в торговой точке фиксируется нарушение и принимается решение закрыть эту точку, то все это обостряется создавшейся в стране атмосферой. Если, например, точка торговли огурцами или помидорами, или какой-либо другой торговли очень жестко закрывается, сразу появляются комментарии, что судя по всему, премьер-министр страны решил установить монополию на продажу огурцов, помидоров, зелени или обуви», - сказал  Никол Пашинян.
Он отметил, что сегодня в ходе совещания комендатуры подчеркнул, что противоэпидемиологические правила должны соблюдаться.
«Мы должны жестко следовать противоэпидемиологическим правилам. Не учитывая никаких сентиментов и аргументов. Сегодня мы оказались в ситуации или в силу того, что правила не соблюдаются, когда либо снова идем на повсеместные ограничения – сопровождая их с комендантским часом, подвергая страну новым экономическим и социальным потрясениям, либо сотрудничая вместе, берем под контроль эту ситуацию и очень быстро достигаем результата. Это наш выбор», - сказал Никол Пашинян.