Հերթական անգամ կանգնում ենք գազի սակագնի փոփոխության խնդրի առաջ, ինչը ՌԴ-ի կողմից ոչ բարեկամական քայլ է. Պատգամավոր
Հերթական անգամ կանգնում ենք գազի սակագնի փոփոխության խնդրի առաջ, ընդ որում՝ խիստ երկրորդական է, թե քանի տոկոսով է բարձրանալու գազի սակագինը: Խնդիրը թանկացումն է՝ ինքնին, որովհետև թանկացումը տեղի է ունենում միջազգային շուկաներում էներգակիրների էժանացման ֆոնին, ԱԺ նիստի ժամանակ հայտարարեց պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը՝ հավելելով, որ սա ռազմավարական գործընկեր ՌԴ-ի կողմից ոչ բարեկամական քայլ է, որն ունի բացառապես քաղաքական բաղադրիչ:
«Երեկ հայտնի դարձավ, որ ՀԾԿՀ-ն ուսումնասիրել է «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության բաժանորդներին հասնող գազի գինը բարձրացնելու հայտը և սեփական առաջարկություններն է ներկայացրել: Դրանց համաձայն՝ Հայաստանում գազի գնաճը կհասնի 4.5 տոկոս:
«Գազպրոմ Արմենիան» իր ներկայացրած հայտում առաջարկել է նույնական գազի գին սահմանել բոլոր բաժանորդների համար՝ չեղարկելով սոցիալապես անապահովներին մատչելի գնով գազի տրամադրումը, ինչի արդյունքում գազի գինը նրանց համար կտրուկ՝ շուրջ 36 տոկոսով կթանկանա:
ՀԾԿՀ-ն, սակայն, առաջարկում է անփոփոխ թողնել անապահով խավին տրվող արտոնությունները: Իր հայտում «Գազպրոմ Արմենիան» ներկայացրել է մի քանի այլ փոփոխություն ևս, որոնց ընդունման դեպքում սպառողների համար գազը միջինում կթանկանա 11 տոկոսով», - ասաց պատգամավորը:

Мы в очередной раз стоим перед проблемой изменения тарифа на газ, что является недружественным шагом со стороны России – депутат
02/06/2020 14:18
Мы в очередной раз стоим перед проблемой изменения тарифа на газ, причем, насколько процентов повысится тариф на газ – второстепенный вопрос. Проблема – в самом повышении, поскольку это происходит на фоне снижения цен на энергоносители на международном рынке, заявил сегодня в парламенте депутат Арман Бабаджанян, отметив, что со стороны стратегического партнера РФ это недружественный шаг, который имеет исключительно политическую составляющую.
«Вчера стало известно, что КРОУ изучила заявку компании «Газпром Армения» о повышении цен на поставляемый населению природный газ и предложила свои расчеты. Согласно этим расчетам, рост цен на газ в Армении достигнет 4.5 процентов.
Компания «Газпром Армения» в представленной заявке предлагала установить для всех абонентов идентичную цену на газ, отменив предоставление социально необеспеченным слоям газа по доступным ценам, в результат чего цена на газ для них резко подорожает, примерно на 36 процентов.
Однако КРОУ предлагает оставить без изменений предоставляемые необеспеченным слоям льготы. В своей заявке «Газпром Армения» представила также несколько других изменений, в случае принятия которых цена на газ для потребителей подорожает в среднем на 11 процентов», - сказал депутат.