Օրենքը երաշխավորում է ավանդի ապահովությունը, ոչ թե ասում է՝ եթե փողդ չբերես չդնես, ականջներդ կտրելու ենք․ Բագրատյան
02/06/2020 12:46
Օրենքը հնարավորություն է, որ թե պարտադրանք, հայտարարեց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանն՝ անդրադառնալով «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» օրենքի նախագծում առաջարկող փոփոխություններին։
«Մարդուն ասում են՝ 10 մլն ունեիր դրել ես բանկը, 6 մլն էլ բարձիդ տակ ես պահել, էդ վեցն էլ բեր դիր, մենք երաշխավորում ենք դրա ապահովությունը։ Սա չի ասում՝ հանկարծ, փողդ չբերես չդնես, ականջներդ կտրելու ենք», - ասաց Բագրատյանը։
Նա ընդգծեց, որ օրենքի նպատակը պետության նկատմամբ վստահության բարձրացումն է, երբ գումարը բանկերում պահելու համար ապահովության երաշխիքներ են սահմանվում։
«Հրաշալի օրենք է, որտեղ ոչ մի անհստակություն չկա։ Շատ պարզ, տրամաբանված օրենք է։ Խոշորների մասնակցությունն այս ավանդներին 1.5 % է կազմում, այսինքն՝ մենք հրաշալի դաշտ ենք ձևավորել բանկային համակարգում և դրված ավանդները 16 մլն դարձնելը և արտարժույթով 7 մլն դարձնելը հրաշալի առիթ վստահության արդյունքում լրացուցիչ միջոցներ ներգրավվելու բանկային համակարգ, որոնք հետագայում նորից կարող են մտնել բիզնես։ Ուղղակի քաղաքացին դեռևս այդ ապահովությունը չունի», - ասաց պատգամավորը։

Закон гарантирует сохранность вклада и повышает доверие к государству – Сергей Багратян
Закон – это возможность, а не принуждение, заявил сегодня депутат фракции «Процветающая Армения» Сергей Багратян в ходе обсуждения в парламенте поправок в закон «О гарантировании возмещения по банковским вкладам физических лиц».
«Человеку говорят, если у тебя есть 10 млн., вложи эти деньги в банк, а если 6 млн. хранишь под подушкой, то принеси и эти 6 млн., мы гарантируем их надежность. Никто не говорит, что если вдруг не принесешь и не вложишь деньги, отрежем тебе уши», - сказал Сергей Багратян.
Он подчеркнул, что цель закона в повышении доверия к государству, когда для хранения денежных средств в банке устанавливаются гарантии.
«Прекрасный закон, в котором нет никакой нечеткости. Очень простой, логичный закон. Участие крупных хозяйствующих субъектов составляет в этих вкладах 1.5 % , то есть, мы сформировали в банковской системе прекрасное поле и то, что вложенные вклады составляют 16 млн. и 7 млн. в долларах – прекрасный повод для привлечения дополнительных средств в банковскую систему, которые в дальнейшем снова могут вернуться в экономику. Просто гражданин пока не уверен в этой надежности», - сказал Сергей Багратян.