Մեզ մոտ թվերի աճ է նկատվում, այսինքն՝ պիկին դեռ չենք հասել․ Նարեկ Զեյնալյան
Կորոնավիրուսի նվազման տեմպերի մասին չենք կարող խոսել, քանի դեռ դրական թեստավորման թվերն ավելանում են, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Իմ քայլի» պատգամավոր, ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողվոի նախագահ Նարեկ Զեյլնալյանը։
«Քանի դրական պատասխաններն ավելանում են, սա նշանակում է՝ նվազման մասին խոսք լինել չի կարող։ Սա դրական պրոցես է՝ հայտնաբերում ենք հանրության շրջանում գտնվող վարակվածներին», - ասաց Զեյնալյանը։
Նա ընդգծեց, որ ճիշտ չեն պնդումները, թե կանխարգելիչ միջոցառումները պիտի կոնկրետ որևէ ժամանակահատվածում արվեին։
«Դրանք շարունական բնույթ են կրել և պիտի կրեն։ Իրավիճակից կախված՝ կանխարգելիչ միջոցառումները ենթարկվել են և պիտի ենթարկվեն փոփոխությունների։ Ըստ էության, այստեղ մեղավորներ պետք չի փնտրել։ Սա կոլետիվ պատասխանատվության հարց է», - ասաց նա։
Հարցին, թե ՀՀ-ն հայտնվել է կարմիր գոտում, ինչո՞ւ այս կետին հասանք, Զեյնալյանն ասաց․
«Մեզ մոտ վիճակագրության համաձայն՝ թվերի աճ է նկատվում, այսինքն՝ պիկին դեռ չենք հասել։ Թվերը պիտի նվազեն ու ձգտեն զրոյի, որ ասենք պիկին հասել ենք և հաղթահարում ենք»։

У нас наблюдается рост случаев инфицирования, то есть, мы пока не достигли пика – Нарек Зейналян
Мы не можем говорить о снижении темпов распространения коронавируса до тех пор, пока растут цифры положительных результатов тестирования, заявил сегодня журналистам депутат фракции «Мой шаг», председатель постоянной комиссии по здравоохранению и социальным вопросам Нарек Зейналян.
«Пока положительные ответы тестирования увеличиваются, это значит, что речи о снижении темпов не может быть. Это позитивный процесс, поскольку мы выявляем носителей инфекции в обществе», - сказал Нарек Зейналян.
Он подчеркнул, что неверны утверждения о том, что профилактические меры должны проводиться в какой-то конкретный период.
«Они носили и должны носить постоянный характер. В зависимости от ситуации профилактические мероприятия подвергались и должны подвергаться изменениям. По сути, здесь не нужно искать виновных. Это вопрос коллективной ответственности», - сказал депутат.
На вопрос, Армения оказалась в красной зоне, почему это произошло, Нарек Зейналян ответил:
«Согласно нашей статистике, наблюдается рост случаев, то есть, мы пока не достигли пика. Цифры должны снижаться и идти к нулю, чтобы можно было говорить о том, что мы достигли пика и преодолеваем его».