Չներկայանալով հանձնաժողով՝ Խաչատուրովը շատ կասկածներ հաստատեց հանձնաժողովի մոտ․ Անդրանիկ Քոչարյան
Յուրի Խաչատուրովն անձամբ պիտի շահագրգռված լիներ այս աշխատանքներում ներգրավվելու հարցում, լրագրողներին ասաց ապրիլյան քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Նույնիսկ երեկ պատրաստ էինք գիշերը հավաքվել, եթե ինքը գար։ Իր չգալով՝ ինքը երեկ շատ կասկածներ հաստատեց հանձնաժողովի մոտ», - ասաց Քոչարյանը։
Նա ընդգծեց՝ պիտի հարց առաջանա, թե ինչու Խաչատուրովը համաձայնում է 5-րդ ալիքի կողմից նկարահանված ֆիլմում մասնակցել, մինչդեռ հրաժարվում է ներգրավվել իրավունքի ուժով ստեղծված հանձնաժողովի աշխատանքներին։
Քոչարյանն ընդգծեց, թեև հանձնաժողովի աշխատանքներն արդեն ավարտված են, բայց եթե կան հարցեր, որոնք խնդրահարույց են ու հանձնաժողովի իրավասություններից դուրս են մնացել, ապա պետությունն ունի այլ մարմիններ, որոնք պիտի ուսումնասիրեն այս հարցերը։
«Եթե հարցեր մնացել են, նա պիտի պատասխանի այլ մարմիններում», - ասաց Քոչարյանը։
Միևնույն ժամանակ, Քոչարյանն նկատեց, որ ԱԺ կանոնակարգում կան բացեր, որոնք թույլ չեն տվել ունենալ գործիքակազմ՝ արգելել քննիչ հանձնաժողով հրավիրված անձին մերժել հրավերը։
Նա ընդգծեց, որ սեպտեմբերին ոչ միայն կներայացվեն հանձնաժողովի աշխատանքներրի արդյունքները, այլև կներեկայացվի առաջարկ պաշտպանության ոլորտում կազմավորված քննիչ հանձնաժողովին որոշակի գործիքակազմ ունենալ։

Yuri Khachaturov raised suspicions by rejecting invitation to come to ad hoc commission: Andranik Kocharyan
Yuri Khachaturov should have been interested in being involved in the works of the committee, chairman of the ad hoc commission set to study the circumstances of April 2016 war Andranik Kocharyan said today.
“We were even ready to gather yesterday at night if he had come. By refusing to come he raised many suspicions among the members of the committee,” Kocharyan said.
He stressed that a question raises why Khachaturov agrees to participate in film by 5th channel but refuses to be engaged in the work of the official committee.
Kocharyan said though the committee completed its work but in case of disputable issues which have been left out of the authorities of the committee, the state has other bodies to study them.
“If there are questions left he must answer them at corresponding bodies,” Kocharyan said.
At the same time he stressed that there are some gaps in the NA Regulation which do not allow to have toolset not to allow the invited person reject the invitation.
He said that in September they will not only brief on the results of the work but will submit a proposal for the investigative committee set up in the defense sector have certain toolset.