ԱՄՆ-ում ավելի քան 10 հազար մարդ է ձերբակալվել աֆրոամերիկացու մահվան կապակցությամբ բողոքի ցույցերի ընթացքում
04/06/2020 17:00
ԱՄՆ-ի շատ քաղաքներում՝ Մինեապոլիսում (Մինեսոտա) ոստիկանի կողմից աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի մահից հետո բռնկված բողոքի ցույցերի ընթացքում ձերբակալությունների թիվը գերազանցել է 10 հազարը, հայտնում է «Associated Press» (АP)-ը:
Ձերբակալությունների ավելի քան քառորդ մասը բաժին է ընկնում Կալիֆորնիայի Լոս Անջելես քաղաքին, որին հետևում է Նյու Յորքը, Դալլասը (Տեխաս) և Ֆիլադելֆիան (Փենսիլվանիա):
Ձերբակալվածներից շատերին մեղադրանքներ են առաջադրվել մանր իրավախախտումների համար, օրինակ՝ պարետային ժամի կանոններին չհետևելու: Ընդ որում, ինչպես նշել է AP-ն, հարյուրավոր ցուցարարներ ձերբակալվել են գողության կամ թալանի մեղադրանքով:
Անկարգությունների դեմ պայքարում իրավապահներին հաճախ միանում է ԱՄՆ ազգային գվարդիան, ներկայումս մոտ 30 հազար զինծառայող է ներգրավված 31 նահանգում և Կոլումբիայի մայրաքաղաքային շրջանում:

Более 10 тыс. человек задержаны в США с начала протестов из-за смерти афроамериканца
Число задержанных участников акций протеста, проходящих во многих городах США после смерти в Миннеаполисе (штат Миннесота) афроамериканца Джорджа Флойда от рук полицейского, превысило 10 тыс. человек. Об этом сообщило в четверг агентство Associated Press (АP) на основании собственных подсчетов.
Более четверти всех задержаний приходятся на Лос-Анджелес (штат Калифорния).
Далее следуют Нью-Йорк, Даллас (штат Техас) и Филадельфия (штат Пенсильвания). Многим задержанным предъявлены обвинения в совершении мелких правонарушений, например, в несоблюдении правил комендантского часа. При этом, как отметило AP, сотни протестующих арестованы по обвинениям в краже или мародерстве.
В борьбе с беспорядками к местным правоохранительным органам часто подключается Национальная гвардия США, на данный момент задействованы около 30 тыс. бойцов в 31 штате и столичном округе Колумбия. Примерно в 40 городах, включая Вашингтон и Нью-Йорк, введен комендантский час.