ՀԿԵ-ում ամփոփեցին գարնանային հանձնաժողովային ստուգումների արդյունքները
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում ավարտվեցին գծի և ենթակառուցվածքների գարնանային հանձնաժողովային ստուգումները: Հանձնաժողովը, ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովի գլխավորությամբ, ստուգել է Հայաստանում գործող բոլոր երկաթուղային գծերը, ենթակառուցվածքները և արհեստական ​​կառույցները, էլեկտրամատակարարման, ավտոմատացման, հեռամեխանիկայի և կապի օբյեկտները:
Ստուգումների ընթացքում հայտնաբերվում են թերություններ, ձեռնարկվում դրանց վերացմանն ուղղված միջոցներ, գնացքների սահմանված արագությունները համապատասխանեցվում են ուղու տեխնիկական վիճակին, երկաթուղին  նախապատրաստվում է ամառային շրջանում կայուն աշխատանքին` հաշվի առնելով բարձր ջերմաստիճանային պայմանները: Լուրջ ուշադրություն է դարձվում աշխատանքային պայմաններին և դրանց համապատասխանությանը գործող օրենսդրությանը և ընկերության ներքին կանոնակարգերին:
Երկաթուղային ենթակառուցվածքների վրա ամենատարածված և խնդրահարույց արտաքին ազդեցությունների թվում են՝ քաղաքացիների կողմից ապօրինի գծանցների կազմակերպելը, գծերում կենցաղային աղբի կուտակումը, քաղաքացիների կողմից երկաթուղու գույքի կամայական օգտագործումը, ավտովարորդների և ֆերմերների կողմից երկաթուղային գծերի հատման կանոններին չհետևելը, ինչը հանգեցնում է ՃՏՊ-ներին և գծերի վրա հայտնված խոչընդոտների հետ շարժակազմի բախումներին:
Ապրիլի 13-ից մեկնարկել է երկաթուղային գծերի հիմնանորոգման պլանային գործընթացը: Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի համար հաստատված ենթակառուցվածի վերանորոգման ծրագրի համաձայն, նախատեսվում է հիմնանորոգել 8 կմ գիծ, տեղադրել 17 հազար նոր երկաթբետոնե կոճ, փոխարինել 13,2 հազար տոննա խճաքար, վերանորոգել 7 կմ կոնտակտային ցանց և արդիականացնել Հրազդան-Սևան հատվածի էլեկտրական կենտրոնացման կայանը: Ընթացիկ տարվա ՀԿԵ ներդրումային ծրագրի համաձայն, միայն ենթակառուցվածքային նախագծերին ուղղվելու է 1 միլիարդ 845 միլիոն դրամ:
Շարունակվում է շարժակազի արդիականացման գործընթացը: 2020 թվականի հունվարին Հայաստան է բերվել անցյալ տարի գնված 40 միավոր կիսավագոն, մինչև տարեվերջ գնվելու է ևս 70 կիսավագոն: Առաջիկայում ընկերությունը կստանա ՎԼ-10 տիպի ևս երկու էլեկտրաքարշ: Ընդհանուր առմամբ, շարժակազմի ոլորտում 2020 թվականի ներդրումները կկազմեն 2 միլիարդ 590 միլիոն դրամ:
Հակահամաճարագային միջոցառումների շրջանում Հարավկովկասյան երկաթուղում գրանցվել է ուղևորափոխադրումների ծավալների անկում 17,7%-ով, հունիսի սկզբի դրությամբ միջազգային ուղևորափոխադրումների վերսկսում չի նախատեսվում: Դեպի նվազում վերանայվել են նաև 2020 թվականի բեռնաշրջանառության ցուցանիշները: Չնայած դրան, ընթացիկ տարվա ներդրումային ծրագրի ցուցանիշները կիրականացվեն ամբողջությամբ՝ միաժամանակ պահպանելով դրանց էական աճի հնարավորությունը:

На ЮКЖД подвели итоги весеннего комиссионного осмотра
В компании «Южно-Кавказская железная дорога» завершился весенний комиссионный осмотр пути и инфраструктуры. Комиссия во главе с генеральным директором компании Алексеем Мельниковым провела осмотр всех действующих в Армении путей, земляного полотна и искусственных сооружений, инфраструктурных объектов энергоснабжения, автоматики, телемеханики и связи.
В ходе комиссионного осмотра выявляются недостатки, разрабатываются меры по их ликвидации, установленные скорости движения приводятся в соответствие с техническим состоянием пути и проводится подготовка к стабильной работе инфраструктуры в летний период при критически высоких температурах. Серьезное внимание уделяется вопросам охраны труда и обеспечения требуемых законодательством и внутренней регламентацией компании условий работы для сотрудников.
В числе распространенных внешних воздействий на инфраструктуру железной дороги наиболее проблемными являются: организация гражданами незаконных переездов через пути, скопление бытового мусора в полосе отвода, своевольное обращение с имуществом железной дороги со стороны граждан и несоблюдение автомобилистами и фермерскими хозяйствами правил переезда/перехода через пути, что приводит к ДТП и столкновениям подвижного состава с препятствиями на путях.
С 13 апреля были начаты плановые работы по капитальному ремонту путей. В целом по утвержденному плану хозяйства инфраструктуры на 2020 год планируется капитальный ремонт 8 километров пути, замена 17 тысяч шпал новыми железобетонными шпалами, замена 13,2 тысяч тонн щебня, ремонт 7 километров контактной сети и модернизация поста электрической централизации на перегоне Раздан-Севан. Согласно утвержденной программе инвестиций ЮКЖД на текущий год, только в инфраструктурные проекты будет направлено 1 млрд 845 млн драмов.
Продолжается процесс модернизации подвижного состава. В январе 2020 года в Армению прибыли закупленные в прошлом году 40 единиц полувагонов, к концу текущего года будут закуплены еще 70 полувагонов. В ближайшее время в распоряжение компании поступят еще два электровоза ВЛ-10. В целом инвестиции в подвижной состав в 2020 году составят 2 млрд 590 млн драмов.
В условиях противодействия и профилактики коронавирусной инфекции на ЮКЖД зафиксирован спад количества пассажиров на 17,7%, по положению на начало июня планов по восстановлению международного сообщения нет. Также в сторону снижения пересмотрены плановые показатели по грузообороту на 2020 год. Несмотря на это инвестиционные программные показатели на текущий год будут выполнены в полном объеме при сохранении возможности их существенного увеличения.