2019-ին ՀՀ տնտեսությունը շարունակել է աճել ավելի արագ տեմպերով, քան՝ նախորդ տարի. ՀՀ փոխվարչապետ
2019 թվականին ՀՀ տնտեսությունը շարունակել է աճել ավելի արագ տեմպերով, քան՝ նախորդ տարի, և գրանցվել է 7.6 տոկոս տնտեսական աճ, խորհրդարանում 2019 թվականի բյուջեի տարեկան հաշվետվության ժամանակ ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Նույն ժամանակահատվածում համաշխարհային տնտեսության աճը կազմել է 2.9 տոկոս, ԵՄ և ԵԱՏՄ միջին աճերը՝ համապատասխանաբար 1.4 և 1.6 տոկոս: 2019 թվականի 12-ամսյա գնաճը կազմել է 0.7, իսկ միջին գնաճը՝ 1.4 տոկոս: 2019-ի բյուջեի կատարումը համապատասխանել է հարկաբյուջետային կանոններով սահմանված չափանիշներին: Պետբյուջեի կապիտալ ծախսերը գերազանցել են պետբյուջեի պակասուրդի մեծությունը», - ասաց բանախոսը:
Նա միաժամանակ ընդգծեց, որ նախորդ տարվա սեպտեմբերի 26-ին Հայաստանը միջազգային կապիտալի շուկայում հաջողությամբ տեղաբաշխել է 500 մլն դոլար ծավալով արտարժութային պարտատոմսեր՝ 4.2 տոկոս եկամտաբերությամբ:

В 2019 году экономика продолжала расти более быстрыми темпами, чем в предыдущем году – вице-премьер Армении
05/06/2020 13:02
В 2019 году экономика Армении продолжала расти более быстрыми темпами, чем в предыдущем году, был зафиксирован 7.6% рост, заявил сегодня в парламенте вице-премьер Армении Мгер Григорян, представляя годовой отчет об исполнении бюджета за 2019 года.
«Рост мировой экономики в этот же период составил 2.9%, средний рост в ЕС и ЕАЭС, соответственно 1.4 и 1.6 процентов. Инфляция за 12 месяцев составила 0.7%, а средний рост цен – 1.4%. Исполнение бюджета в 2019 году соответствовало установленным налогово-бюджетной политикой критериям. Капитальные расходы госбюджета превысили величину дефицита госбюджета», - сказал Мгер Григорян.
Он подчеркнул, что 26 сентября прошлого года Армения успешно разместила на международном рынке валютные облигации в объеме 500 млн. долларов, с доходностью 4.2%.