Չի կարող լինել իրավիճակ, որ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյայի գործողությունները հակասեն վարչապետի ասածի տեքստին, եկեք սա հստակ արձանագրենք. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Պարետատան նիստում այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կատարած աշխատնքի համար շնորհակալություն հայտնեց աշխատանքից ազատված ԱԱԾ տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանին և ոստիկանապետ Արման Սարգսյանին։
«Նրանք կլքեն իրենց պաշտոնը, բայց չեմ կարծում, թե նրանք Հայաստանի Հանրապետությանը, ժողովրդին, պետությանը ծառայելու պոտենցիալը սպառել են և եթե այս թեմայի վերաբերյալ հետաքրքրություն ու պատրաստակամություն ունենան, իհարկե, այդ հարցն անպայման կքննարկենք», - ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ առաջին հերթին պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներն են, որ պետք է իրենց օրինակով ցույց տան հակահամաճարակային կանոնների պահպանման կարևորությունը.
«Բայց, ցավոք, մենք հանդիպում ենք դեպքերի, որ այդպես տեղի չի ունեում։ Չի կարող լինել այնպիսի մի իրավիճակ, երբ որևէ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյայի գործողությունները հակասեն վարչապետի տված հրապարակային ուղերձներին։ Չի կարող ուղղակի լինել այդպիսի իրավիճակ, որ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյայի գործողությունները հակասեն վարչապետի ասածի տեքստին և կոնտեքստին, և դրան չհետևի կոնկրետ գործողություն։ Սա դուրս է մարդկային, անձնական հարաբերություններից։ Սա չի նշանակում որևէ այլ բան, սա նշանակում է կարգուկանոնը հստակ և անքննարկելի պահպանելու պահանջ։ Եկեք սա հստակ արձանագրենք», - հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Действия высокопоставленного чиновника не могут противоречить заявлениям премьер-министра, это должны понять все – Никол Пашинян
08/06/2020 18:37
Сегодня на заседании комендатуры премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил благодарность освобожденному от работы директора Службы национальной безопасности Эдуарду Мартиросяну и начальнику полиции Арману Саакяну.
«Они уйдут с должности, но я не считаю, что они исчерпали свой потенциал служить Республике Армения, народу и государству и если проявят интерес и готовность к этой теме, этот вопрос, конечно, будет обсужден», - сказал премьер-министр.
По его словам, в первую очередь высокопоставленные чиновники своим примером должны показывать важность соблюдения всех противоэпидемиологических норм.
«Но, к сожалению, мы встречаем случаи, когда это не так. Не может быть, когда действия высокопоставленного чиновника могут противоречить публичным мессиджам и заявлениям премьер-министра. Не может бытьтакой ситуации, когда действия высокопоставленных чиновников противоречат контексту заявлений премьер-министра и за этим не следуют конкретные действия. Это вне человеческих, личных отношений. Это значит  четкое и необсуждаемое соблюдение требование.  Я хочу, чтобы всем было понятно», - сказал Никол Пашинян