Գերմանիայում ձերբակալել են ահաբեկչություն անելու մտադրության մասին հայտնած տղամարդուն
Գերմանիայի հյուսիսարևմտյան Ստորին Սաքսոնիա դաշնային նահանգից մի երիտասարդ է ձերբակալվել այն բանից հետո, երբ հայտարարել է մահմեդականների դեմ ահաբեկչական գործողություն իրականացնելու մտադրության մասին, հայտնում է «Hannoversche Allgemeine» թերթը:
Հաղորդվում է, որ ուրբաթ Հիլդեսհայմ քաղաքից 21-ամյա մի տղա համացանցի զրուցասենյակներից մեկում հայտարարել է մահմեդականների վրա հարձակվելու մտադրության մասին: Ըստ դատախազների՝ զրույցի ընթացքում երիտասարդը հիշատակել է նաև Նոր Զելանդիայի Քրայսչերչ քաղաքից հրաձիգին, որը մեղադրվում է անցյալ տարվա մարտին երկու մզկիթներում ահաբեկչություն կատարելու համար:
Երիտասարդին բերման են ենթարկել, նրա բնակարանում խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել են զենքեր: Բացի այդ, նրա համակարգչում հայտնաբերվել են արմատական պարունակություն ունեցող ֆայլեր:
Շաբաթ դատարանը երիտասարդի համար կալանքի որոշում է կայացրել: Նրա դեմ հետաքննությունը վարում է հակաահաբեկչական կենտրոնական գործակալությունը:

В Германии арестовали мужчину из-за объявлений о планах совершить теракт
Юноша из федеральной земли Нижняя Саксония на северо-западе Германии арестован после объявления о планах совершить теракт против мусульман, сообщает в понедельник газета Hannoversche Allgemeine со ссылкой на заявление прокуратуры в городе Целле.
Сообщается, что 21-летний юноша из города Хильдесхайм в пятницу заявил о намерении совершить нападение на мусульман в одном из чатов в интернете. По данным прокуратуры, в чате молодой человек также упоминал стрелка из новозеландского города Крайстчерч, который обвиняется в совершении теракта в двух мечетях в марте прошлого года.
Юноша был задержан, при обыске в его квартире было найдено оружие. Кроме того, в его компьютере были обнаружены файлы с праворадикальным содержанием.
В субботу суд выдал ордер на арест молодого человека. Расследование в отношении него ведет центральное управление по борьбе с терроризмом.