Նոր Զելանդիան հանել է COVID-19-ի հետ կապված մի շարք սահմանափակումներ
Նոր Զելանդիան երեքշաբթիից կորոնավիրուսների պատճառով սահմանված սահմանափակումների երկրորդ մակարդակից անցնում է առաջին մակարդակ՝ երկրում COVID-19 վարակի ակտիվ դեպքերի բացակայության ֆոնին: Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Ջասինդա Արդերնը ճեպազրույցի ժամանակ:
«Մենք անցնում ենք առաջին մակարդակ՝ կեսգիշերից հետո (երեքշաբթիից - խմբ.)», - ասել է նա:
Ըստ նրա՝ երկրում առաջին մակարդակի անցման հետ կապված՝ կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի շրջանակներում գործող սահմանափակումները կհանվեն, բայց օտարերկրյա քաղաքացիների մուտքը մնում է արգելված:
Միևնույն ժամանակ, Նոր Զելանդիայի վարչապետն ընդգծել է, որ երկրում, անշուշտ, դեռևս կլինեն COVID-19 վարակի նոր դեպքեր:

Новая Зеландия сняла ряд ограничений по COVID-19
Новая Зеландия со вторника переходит со второго уровня ограничений, введенных из-за коронавируса, на первый на фоне отсутствия активных случаев заражения COVID-19 в стране, заявила премьер-министр Джасинда Ардерн в ходе пресс-конференции.
"Мы переходим на первый уровень после полуночи (со вторника – ред.)", - сообщила Ардерн.
По ее словам, в связи с переходом на первый уровень в стране будут отменены нынешние ограничения, действующие в рамках борьбы с распространением коронавируса, однако въезд иностранных граждан остается под запретом.
В то же время премьер Новой Зеландии подчеркнула, что в стране почти наверняка еще будут новые случаи заражения COVID-19.