Արցախում փակ տարածքներում դիմակ կրելը պարտադիր կլինի
Արցախի Հանրապետության պարետ, պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հանրապետության ողջ տարածքում կիրառվող ժամանակավոր սահմանափակումների մասին նոր որոշում է ստորագրել:
Որոշմամբ սահմանվում է, որ դիմակ կրելը պարտադիր է փակ տարածքներում` բացառությամբ բնակելի տարածքից և հանրային սննդի օբյեկտներից (վերջին բացառությունը վերաբերում է միայն հաճախորդներին), թաղման միջոցառումների ժամանակ, կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցներում, տեղեկացնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբի ֆեյսբուքյան էջը:
Պարետի ստորագրած մեկ այլ որոշում վերաբերում է հանրապետության տարածքում իրականացվող հակահամաճարակային աշխատանքներին:
Մասնավորապես, մայրաքաղաքում և շրջաններում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու և հակահամաճարակային աշխատանքները համակարգելու նպատակով կկազմավորվեն հակահամաճարակային արագ արձագանքման խմբեր:
Դրանց կազմավորման, ընդհանուր ղեկավարման և համակարգման գործառույթը վերապահված է շրջանների վարչակազմերի ղեկավարներին (Ստեփանակերտի դեպքում՝ քաղաքապետին) կամ վերջիններիս որոշմամբ՝ նրանց տեղակալներին կամ աշխատակազմերի ղեկավարներին:

В Арцахе стало обязательным ношение масок в закрытых помещениях
Комендант Республики Арцах, государственный министр Григорий Мартиросян подписал новое решение об установленных в республике временных ограничениях.
В решении говорится, что ношение масок обязательно в закрытых помещениях, за исключением территории квартир и объектов общественного питания (это касается только посетителей), а также во время церемонии похорон, в транспортных средствах, осуществляющих регулярные перевозки, сообщает информационный штаб Арцаха.
Другое решение коменданта касается проводимых на территории республики противоэпидемиологических мероприятий.
В частности, в столице и районах будут сформированы группы оперативного реагирования для профилактики распространения коронавируса и координации противоэпидемиологических мероприятий.
Функция общего руководства и координации предоставляется руководителям районных администраций (в случае Степанакерта мэру), или по решению последних, их заместителям или руководителям аппаратов.