Լեհաստանում նույնասեռ ամուսնություններ չեն լինելու, հայտարարել է նախագահը
Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան վստահեցրել է, որ երկրում նույնասեռ ամուսնություններ և նույն սեռի զույգի կողմից երեխաների որդեգրում տեղի չեն ունենա:
«Ընտանիքի ինստիտուտի պաշտպանությունը, իմ կարծիքով, շատ կարևոր է նորմալ գործող պետության կայունության համար», - հայտարարել է Դուդան՝ չորեքշաբթի ելույթ ունենալով Վարշավայում:
«Ընտանիքը՝ կնոջ և տղամարդու միությունը, մեր սահմանադրության նորմերին համապատասխան են: Չկա և չի լինի ընտանիք որևէ այլ ձևով, բացառությամբ բացառապես կնոջ և տղամարդու միության: Դա է սահմանադրորեն ընդունելի միակ ձևը», - նշել է նա:
Նա նաև հայտարարել է, որ թույլ չի տա երեխաների որդեգրում նույնասեռ զույգերի կողմից:
«Մենք համաձայնություն չենք տալիս նույնասեռ զույգերի կողմից երեխաների որդեգրմանը: Կասկած չկա, որ նման որոշում չի կարող կայացվել: Սա խորթ գաղափարախոսություն է: Այժմ ոչ մի համաձայնություն չկա, որ սա մեր երկրում ներդրվի որևէ իրավական ձևով», - ասել է Դուդան:

В Польше не будет однополых браков, заявил президент
Президент Польши Анджей Дуда заверил, что в стране не будет однополых браков и усыновления детей однополыми парами.
"Защита института семьи имеет, по моему убеждению, огромное значение для стабильности нормально функционирующего государства", - заявил Дуда, выступая в среду в Варшаве.
"Семья – как союз женщины и мужчины в соответствии с нормами нашей конституции. Нет и не будет семьи ни в каком другом виде, кроме как исключительно союз женщины и мужчины – единственная конституционно допустимая форма", - заявил польский президент.
Он также заявил, что не допустит усыновления детей однополыми парами. "У нас нет согласия на усыновление детей однополыми парами. Нет сомнения, что такое решение не может иметь место. Это чуждая идеология. Нет сейчас согласия, чтобы это было введено в нашей стране в какой-либо легальной форме", - заявил Дуда.
В Польше 28 июня должны пройти выборы президента. Правящая партия страны "Право и справедливость" выдвинула кандидатуру Дуды на второй срок.