Ավստրիան ԵՄ 31 երկրներից ժամանողների համար հանում է COVID-19-ի սահմանափակումները
Հունիսի 16-ից Ավստրիան վերացնում է կորոնավիրուսով պայմանավորված սահմանափակումները եվրոպական 31 երկրներից, ներառյալ՝ Իտալիայից մուտք գործող մարդկանց համար, չորեքշաբթի հայտարարել է արտգործնախարար Ալեքսանդր Շալենբերգը:
«Հունիսի 16-ի կեսգիշերից մենք հանելու ենք կորոնավիրուսի պատճառով մտցված 14-օրյա կարանտինի և կորոնավիրուսային թեստի անհրաժեշտության սահմանափակումները 31 երկրներից եկած մարդկանց համար, բացառությամբ՝ Շվեդիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Իսպանիայից և Պորտուգալիայից ժամանողների, ում դեպքում սահմանափակումներ կպահպանվեն», - ասել է նա:
Նա նշել է, որ Իտալիայի հետ սահմանները նույնպես լիովին բացվելու են, բայց Ավստրիայի արտգործնախարարությունը կտրականապես նախազգուշացնում է իր քաղաքացիներին զերծ մնալ Լոմբարդիա մեկնելուց, որն առավելագույնն է տուժել COVID 19-ից:

Австрия снимет ограничения по COVID-19 для въезжающих из 31 страны ЕС
Австрия с 16 июня отменяет ограничения из-за коронавируса для въезжающих из 31 европейской страны, включая Италию, заявил в среду глава МИД республики Александер Шалленберг.
"С полуночи 16 июня для мы отменяем ограничения в связи с коронавирусом, то есть 14-дневный карантин и необходимости теста на коронавирус, для въезжающих из 31 страны. В общей сложности мы открываем австрийские границы для всех стран ЕС, ЕЭЗ, ЕАСТ, но с учетом четырех важных исключений: Швеции, Великобритании, Испании и Португалии", - заявил Шалленберг на пресс-конференции.
Он сообщил, что границы с Италией также полностью открываются с 16 июня с отменой ограничений из-за коронавируса, однако МИД Австрии категорически предостерегает своих граждан от поездок в Ломбардию, которая наиболее пострадала от COVID.