ՀԱԷԿ շահագործման երկարաձգմանն ուղղված աշխատանքները շարունակվում են, արված աշխատանքը փաստում է՝ կայանի արդյունավետությունը բարձրացել է․ ՌԴ դեսպան (Տեսանյութ)
11/06/2020 16:08
«Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի աշխատանքների արդյունքում հնարավոր եղավ ապահով և հուսալի դարձնել Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործումը մինչև 2026 թվականը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Նա ընդգծեց՝ դա փաստում են ոչ միայն տեղական, այլև միջազգային փորձագետները:
«Արդյունքում թարմացված ԱԷԿ-ն ապահովում է հանրապետության էներգիայի սպառման առավելագույն պահանջները և զգալի ներդրում է ունենում բնակչության համար էներգակիրների ցածր սակագների հարցում», - ասաց նա։
Դեսպանը նկատեց՝ թեև ատոմակայանի շահագործման երկարաձգմանն ուղղված աշխատանքները շարունակվում են, արված աշխատանքը փաստում է, որ կայանի արդյունավետությունը բարձրացել է։

Работы по продлению срока эксплуатации ААЭС продолжаются, повысилась эффективность станции – Сергей Копыркин (Видео)
11/06/2020 16:55
В результате работ госкорпорации «Росатом» удалось достичь надежной и безопасной эксплуатация второго энергоблока Армянской атомной электростанции станции до 2026 года, заявил сегодня на пресс-конференции  посол России в республике Сергей Копыркин.
Он подчеркнул, что это подтверждают как местные, так и международные специалисты.
«В результате модернизированная АЭС обеспечивает максимальные потребности электроэнергии в республики и вносит значительный вклад в вопрос низких тарифов на энергоносители для населения», - сказал Сергей Копыркин
Посол отметил, что хотя работы по продлению срока эксплуатации атомной станции продолжаются, реализованные работы констатируют, что эффективность станции повысилась.