Արտգործնախարարը ԵՄ երկրների կողմից ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման խոչընդոտներ չի տեսնում
Եվրոպական Միության անդամ երկրների՝ Իսպանիայի, Պորտուգալիայի և Հունաստանի կողմից քաղաքական որևէ խոչընդոտ չկա՝ կապված Հայաստանի հետ ստորագրած Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման հետ, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը մնում է Եվրոպական Միության հետ մեր հարաբերությունների իրավական հիմքը: Այն նաև ՀՀ կառավարության որդեգրած բարեփոխումների օրակարգը խթանելու կարևոր գործիք է: Մենք այսօրվա դրությամբ չափազանց մոտ ենք վավերացման գործընթացի ավարտին: Սպասում ենք երեք երկրների՝ Իսպանիայի, Պորտուգալիայի և Հունաստանի կողմից այդ գործընթացի ավարտին: Որևէ քաղաքական հարց կամ խոչընդոտ չունենք այս վավերացման գործընթացի ավարտի համար, սա խիստ ընթացակարգային հարց է», - նշեց արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց՝ նույնիսկ կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում Ավստրիան և Իտալիան ավարտին են մոտեցրել և ավարտել համաձայնագրի վավերացման գործընթացը:

EU member states – Spain, Portugal and Greece – do not impede the ratification of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan told the reporters today.
“Armenia-EU Agreement remains the legal basis of our relations with the EU. It is also an important tool in advancing the agenda of government-designed reforms. As of today we are very close to the end of the ratification process and are waiting for the completion of process by Spain, Portugal and Greece,” he said, stressing that there is no political issue and impediment for completion of the ratification process, adding that it is just procedural issue.
Zohrab Mnatsakanyan stressed that even in conditions of coronavirus outbreak Austria and Italia ratified the agreement.