Հայաստանի անվտանգությունը վտանգված է. Արթուր Վանեցյան
Հայաստանի անվտանգությունը վտանգված է, «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության «Երկրի հարցը» հաղորդման ժամանակ ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Եթե մենք նայում ենք մեր հարաբերությունները մեր հիմնական դաշնակից երկրների հետ, տեսնում ենք, որ ունենք լուրջ խնդիրներ: Այդ խնդիրներն ակնհայտ են: Ինչո՞ւ են առաջացել այս խնդիրները. որովհետև այս իշխանությունը չի կարողանում նորմալ հարաբերություններ ձևավորել մեր դաշնակից երկրների հետ», - ասաց նա։
Վանեցյանի խոսքով, Ռուսաստանը մեր ստրատեգիական գործընկեր պետությունն է, դա այն պետությունն է, որի հետ մենք մասնակցում ենք երկու կառույցների՝ ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին:
«Ռուսաստանի հետ մենք այսօր ունենք, եթե մեղմ ասենք, ոչ լավ հարաբերություններ: Ինչո՞ւ է այդպես եղել. շատ-շատերը խոսում են, որ մենք պետք է լինենք ինքնիշխան, պետք է մեր ասելիքն ասենք, բայց արդյոք այսօրվա իշխանությունները ինքնիշխան են և փորձում են իրենց օրակարգը բերել՝ այս հաստատություններում իրենց գործունեությունը ծավալելու: Նման հարմարվողական իշխանություններ Հայաստանը երբեք չի ունեցել», - ասաց Արթուր Վանեցյանը:

Безопасность Армении находится под угрозой – экс-директор СНБ
Безопасность Армении находится под угрозой, заявил бывший директор Службы национальной безопасности Армении, председатель партии «Родина» Артур Ванецян в интервью телеканалу «Еркир медиа».
«В отношениях с основными союзниками у нас серьезные проблемы. Действующие власти не в состоянии строить партнерские отношения с союзниками. Отношения Армении с Россией также проблемные», - сказал он.
По его словам, отношения с Россией - главным стратегическим союзником Армении, «мягко говоря, нехорошие».
«Многие сейчас говорят, что Армения должна сказать свое слово, быть суверенной, но вопрос – действительно ли действующие власти суверенны и пытаются провести свою повестку? Подобных приспособленческих властей в Армении еще не было», - заявил Ванецян.