Հայաստանի անվտանգությունը վտանգված է. Արթուր Վանեցյան
Հայաստանի անվտանգությունը վտանգված է, «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության «Երկրի հարցը» հաղորդման ժամանակ ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Եթե մենք նայում ենք մեր հարաբերությունները մեր հիմնական դաշնակից երկրների հետ, տեսնում ենք, որ ունենք լուրջ խնդիրներ: Այդ խնդիրներն ակնհայտ են: Ինչո՞ւ են առաջացել այս խնդիրները. որովհետև այս իշխանությունը չի կարողանում նորմալ հարաբերություններ ձևավորել մեր դաշնակից երկրների հետ», - ասաց նա։
Վանեցյանի խոսքով, Ռուսաստանը մեր ստրատեգիական գործընկեր պետությունն է, դա այն պետությունն է, որի հետ մենք մասնակցում ենք երկու կառույցների՝ ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին:
«Ռուսաստանի հետ մենք այսօր ունենք, եթե մեղմ ասենք, ոչ լավ հարաբերություններ: Ինչո՞ւ է այդպես եղել. շատ-շատերը խոսում են, որ մենք պետք է լինենք ինքնիշխան, պետք է մեր ասելիքն ասենք, բայց արդյոք այսօրվա իշխանությունները ինքնիշխան են և փորձում են իրենց օրակարգը բերել՝ այս հաստատություններում իրենց գործունեությունը ծավալելու: Նման հարմարվողական իշխանություններ Հայաստանը երբեք չի ունեցել», - ասաց Արթուր Վանեցյանը:

Armenia’s security is in danger: Artur Vanetsyan
Armenia’s security is in danger, former director of the National Security Service, president of Hayrenik party Artur Vanetsyan said at the Country’s Issue program of Yerkir Media TV.
“If we view our relations with our key ally countries, we see that we have serious issues. These issues are obvious. Why have these issues come forth? It is because these authorities fail to build normal relations with our allies,” Vanetsyan said.
He stressed that Russia is Armenia’s strategic partner state, the state with who Armenia participates in the works of two structures – CSTO and EAEU.
“Today our relations with Russia, if to say it mildly, are not good. Why did it happen so? Many are saying that we need to be a sovereign state, must say our word but are today’s authorities sovereign and are they bringing their agenda to elaborate activity in these structures? Armenia has never had such adjusting authorities,” Vanetsyan said.