Վրաստանը տուգանքներ է սահմանում հասարակական վայրում դիմակ չկրելու համար
Վրաստանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ հաստատել է Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքում փոփոխությունները, համաձայն որի, փակ հասարակական վայրերում և հասարակական տրանսպորտում դիմակ  չկրելը կպատժվի տուգանքով:
Համաձայն օրինագծի՝ հանրային առողջության մասին օրենքով սահմանված փակ հասարակական վայրում դիմակ կրելու պարտավորության խախտումը կբերի 20 լարիի (6 դոլար) տուգանքի:  Տարածքի սեփականատերը տուգանվելու է 500 լարիով (166 դոլար):
20 լարի տուգանք է սպառնում նաև հասարակական տրանսպորտի և մետրոյի ուղևորներին, եթե նրանք ցանկանում են ճանապարհորդել առանց դիմակների: Նույն տուգանքը սպասում է նաև տաքսիով առանց դիմակների ճանապարհորդողներին:
Եթե   անձը չի կարող դիմակ կրել առողջական նկատառումներից ելնելով, ապա նա պետք է ստանա հատուկ տեղեկանք որը կներկայացվի ոստիկանությանը, բացատրել է նախագծի հեղինակներից մեկը՝ Վրաստանի խորհրդարանի իրավաբանական հանձնաժողովի ղեկավար Անրի Օհանաշվիլին:

В Грузии вводят штрафы за отсутствие маски в общественном месте
Парламент Грузии в первом чтении утвердил поправки в Кодекс административных нарушений, согласно которым отсутствие маски в закрытых общественных местах и общественном транспорте будет караться штрафом.
Согласно законопроекту, нарушение обязательства ношения маски в закрытом общественном месте, определенном правилами и законом "Об общественном здоровье", повлечет за собой штраф в размере 20 лари (6 долларов). Владелец помещения будет оштрафован на 500 лари (166 долларов).
Штраф в размере 20 лари грозит и пассажирам общественного транспорта и метрополитена, если они захотят поездить без масок. Такой же штраф ждет и едущих без масок в такси.
Если человек не может носить маску по состоянию здоровья, он должен получить специальную справку, которую будет предъявлять сотрудникам полиции, пояснил один из авторов проекта, глава юридического комитета парламента Грузии Анри Оханашвили.