«Հրապարակ». Քննարկվում է Ավինյանին փոխարինողի հարցը. իշխանական թիմը երկու բանակի է բաժանվել
«Հրապարակ» թերթը գրում է, որ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հարաբերությունները չեն վերականգնվում․ կառավարական աղբյուրների փոխանցմամբ, գրեթե վերջնական որոշված է, որ Ավինյանը պետք է հեռանա՝ հարմար պահի են սպասում։ Դա, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա հունիսի վերջերին, երբ համավարակի տեմպը զգալիորեն թուլացած կլինի։
Քննարկվում է նրան փոխարինողի հարցը։ Իշխանական թիմը երկու բանակի է բաժանվել։ Մի մասը, այդ թվում՝ նաև Նիկոլ Փաշինյանը, հակված են ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանին վստահել փոխվարչապետի պաշտոնը։ Արդյունքում մի կրակոցով 2 հարց կլուծվի. ԿԳՄՍ նախարարությունը կփրկվի ոլորտին չտիրապետող նախարարից և իր կողքին կունենա վստահելի մարդ։ Սակայն թե այդ մարդն ինչպես պետք է գլուխ հանի փոխվարչապետի պարտականություններից, եթե ոլորտային հարցերից գլուխ չի հանել, պարզ չէ։
Իշխանական թիմի մյուս հատվածն այդ պաշտոնում տեսնում է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին, ով տնտեսական ոլորտը կառավարելու որոշակի փորձ ունի։ Արայիկ Հարությունյանի նշանակվելու դեպքում ԿԳՄՍ նախարար կնշանակվի կա՛մ Մխիթար Հայրապետյանը, կա՛մ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ Պետրոս Ղազարյանի կինը:

«Грапарак»: Обсуждается вопрос замены Авиняна, правящая команда разделилась на два лагеря
Газета «Грапарак» пишет, что отношения между вице-премьером Тиграном Авиняном и Николом Пашиняном не восстанавливаются. Как передают источники в правительстве, почти окончательно решено, что Авинян должен уйти – ждут удобного момента. По всей видимости, это произойдет в конце июня, когда темпы распространения пандемии значительно замедлятся.
«Обсуждается вопрос его замены. Правящая команда разделилась на два лагеря. Одна часть, в том числе Никол Пашинян, склоняется к тому, чтобы доверить пост вице-премьера министру образования, науки, культуры и спорта Араику Арутюняну. В результате одним выстрелом будут решены 2 вопроса: министерство образования, науки и культуры избавится от министра, не владеющего сферой, а он будет иметь рядом с собой доверенного человека. Однако непонятно, как этот человек справится с обязанностями вице-премьера, если не может разобраться даже в отраслевых вопросах.
Другая часть правящей команды видит на этой должности министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна, у которого есть определенный опыт управления сферой экономики. В случае назначении Араика Арутюняна вице-премьером, на пост министра будет назначен либо Мхитар Айрапетян, либо заместитель министра Жанна Андреасян – жена Петроса Казаряна», - отмечает газета.