Սաակաշվիլին հրաժարվել է դառնալ Զելենսկու խորհրդականը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ առաջարկել է Վրաստանի նախկին առաջնորդ Միխեիլ Սաակաշվիլիին դառնալ բարեփոխումների հարցերով իր խորհրդականը, սակայն նա մերժել է՝ հայտարարելով, որ դա «իր մակարդակը չէ»: Այս մասին նա պատմել է «Украинской правда»-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք հանդիպեցինք Միխայիլ Նիկոլոզովիի հետ, նա ասաց. «Ես ուզում եմ օգնել»: Հանդիպումներ մի քանի անգամ են եղել, նա մի քանի անգամ է եկել՝ տարբեր խորհուրդներով: Նա հարցրեց. «Որտե՞ղ եք Դուք ինձ տեսնում»: Ես նրան ասացի. «Ես ուզում եմ, որպեսզի Դուք ինքներդ մտածեք, տեսնեք Ձեր կարգավիճակը»: Ես նրան առաջարկեցի. «Կարող եք դառնալ բարեփոխումների հարցերով իմ խորհրդականը»: Նա ասաց «Դա իմ մակարդակը չէ»» ,- պատմել է Զելենսկին:
Նա ավելացրել է, որ Սաակաշվիլին առաջարկել է իր թեկնածությունը բարեփոխումների հարցերով փոխվարչապետի պաշտոնում: Ըստ Զելենսկու՝ նա խոստացել է այդ հարցը քննարկել վարչապետ Դենիս Շմիգալի հետ:
Ապրիլի վերջին հայտնի է դարձել, որ Զելենսկին Սաակաշվիլիին առաջարկել է ստանձնել բարեփոխումների հարցով փոխվարչապետի պաշտոնը: Ավելի ուշ տեղեկություն է հայտնվել, որ նրա թեկնածության համար ձայները չեն բավականացնում Գերագույն ռադայում:

Саакашвили отказался стать советником Зеленского
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что предлагал бывшему лидеру Грузии Михаилу Саакашвили стать его советником по реформам, но тот отказался, заявив, что это «не его уровень». Об этом он рассказал в интервью «Украинской правде».
«Мы встретились с Михаилом Николозовичем, он сказал: "Я хочу помогать". Встреч было несколько, он несколько раз приходил с разными советами, адекватными. Он спросил: "Где вы меня видите?" И я ему сказал: "Я хочу, чтобы вы сами подумали, увидели свой статус". Я ему предложил: "Можете идти ко мне советником по реформам". Он говорит: "Это не мой уровень"», — рассказал Зеленский.
Он добавил, что Саакашвили предложил свою кандидатуру на пост вице-премьер-министра по реформам. По словам Зеленского, он пообещал обсудить этот вопрос с премьер-министром Денисом Шмыгалем.
В конце апреля стало известно, что Зеленский предложил Саакашвили занять пост вице-премьера по реформам. Позже появилась информация, что его кандидатуре не хватает голосов в Верховной Раде. В итоге бывший президент Грузии и экс-губернатор Одесской области возглавил исполнительный комитет Национального совета реформ.