Կան երկրներ, որոնք կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հարցում աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել, ըստ անհրաժեշտության՝ դա կօգտագործենք. ԱԳ նախարար
11/06/2020 14:27
Այս ժամանակահատվածում հստակորեն հիմնվել ենք մեր ռեսուրսների վրա, կառուցել անհրաժեշտ կարողությունները մեր ռեսուրսի հիման վրա համավարակի հետ առնչվելու համար, լրագրողներին ասաց ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն՝ անդրադառնալով հարցին՝ Հայաստանը դիմե՞լ է միջազգային օգնության համար։
«Շատ սերտ աշխատում ենք պարետի և առողջապահության նախարարի հետ, այդ ամենն ըստ անհարժեշտության է գնահատվում», - ասաց նախարարը։
Նա ընդգծեց, որ աջակցության համար դրսի կողմի պատրաստակամությունը մեծ է, ինչը պայմանավորված է այս ժամանակահատվածում փոխադարձ աջակցության հարցով։
«Կան երկրներ, որոնք պատրաստակամություն են արտահայտել՝ ԵՄ-ն, ՄԱԿ-ի շրջանակներում էլ կան տարբեր հարթակներ», - ասաց նախարարն՝ ավելացնելով.
«Մենք ունենք բավականին մեծ ցանկ, թե որտեղից ինչ պատրաստակամություն կա, ինչպիսի ձևեր կան։ Ըստ անհրաժեշտության՝ մենք կօգտագործենք, եթե դա պետք լինի մեզ։ Մենք հիմնվում ենք հետևյալի վրա՝ ինչն է անհրաժեշտ մեզ համար, ինչն ենք անում մեր ներուժով և ինչպես ենք օգտագործում միջազգային համագործակցությունն՝ առավել համալրելու համար մեր ներուժը»։

Number of countries offer assistance to Armenia in combating COVID-19 which will be used in case of necessity: Armenia’s FM
11/06/2020 15:01
During this period we have clearly relied on our resource in fighting against coronavirus, Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said today asked whether Armenia has applied for international medical assistance.
“We are working closely with the commandant and health minister, all this is being assessed in accordance with necessity,” the minister said.
He stressed that the international partners express big readiness to provide assistance.
“There are countries which have expressed readiness to assist, there are also different platforms in the sidelines of the EU, UN,” he said.
“We have a quite big list on what assistance we are offered. We will use them in accordance with our needs,” he said.