Կան երկրներ, որոնք կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հարցում աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել, ըստ անհրաժեշտության՝ դա կօգտագործենք. ԱԳ նախարար
11/06/2020 14:27
Այս ժամանակահատվածում հստակորեն հիմնվել ենք մեր ռեսուրսների վրա, կառուցել անհրաժեշտ կարողությունները մեր ռեսուրսի հիման վրա համավարակի հետ առնչվելու համար, լրագրողներին ասաց ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն՝ անդրադառնալով հարցին՝ Հայաստանը դիմե՞լ է միջազգային օգնության համար։
«Շատ սերտ աշխատում ենք պարետի և առողջապահության նախարարի հետ, այդ ամենն ըստ անհարժեշտության է գնահատվում», - ասաց նախարարը։
Նա ընդգծեց, որ աջակցության համար դրսի կողմի պատրաստակամությունը մեծ է, ինչը պայմանավորված է այս ժամանակահատվածում փոխադարձ աջակցության հարցով։
«Կան երկրներ, որոնք պատրաստակամություն են արտահայտել՝ ԵՄ-ն, ՄԱԿ-ի շրջանակներում էլ կան տարբեր հարթակներ», - ասաց նախարարն՝ ավելացնելով.
«Մենք ունենք բավականին մեծ ցանկ, թե որտեղից ինչ պատրաստակամություն կա, ինչպիսի ձևեր կան։ Ըստ անհրաժեշտության՝ մենք կօգտագործենք, եթե դա պետք լինի մեզ։ Մենք հիմնվում ենք հետևյալի վրա՝ ինչն է անհրաժեշտ մեզ համար, ինչն ենք անում մեր ներուժով և ինչպես ենք օգտագործում միջազգային համագործակցությունն՝ առավել համալրելու համար մեր ներուժը»։

Есть страны, выразившие готовность оказать Армении помощь в борьбе с коронавирусом – Зограб Мнацаканян
11/06/2020 15:57
В борьбе с эпидемией коронавируса мы использовали наши возможности, наши ресурсы, заявил сегодня журналистам министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, касаясь вопроса, обращалась ли Армения к международной партнерам для предоставления помощи.
«Мы очень тесно работаем с комендантом и министром здравоохранения, все это оценивается по мере необходимости», - сказал министр.
Он подчеркнул, что есть большая готовность оказать Армении поддержку в борьбе с коронавирусом.
«Есть страны, которые выразили готовность оказать помощь в борьбе с коронавирусом, – ЕС, а также разные площадки в рамках ООН», - сказал министр, добавив:
«У нас есть довольно большой список, в какой форме, откуда и какая готовность проявляется. По мере необходимости мы воспользуемся этим, если будет нужно. Мы основываемся на следующем: что нам необходимо, что мы делаем за счет своего потенциала и как используем международное сотрудничество, чтобы максимально пополнить наш потенциала».