Ռուսական կողմից հարցեր չեն առաջանում․ ոչ մի ողբերգություն, ոչ մի աղետ չկա․ ՌԴ դեսպանը՝ ՀԱԷԿ-ի վերազինման վարկից Հայաստանի հրաժարվելու մասին (Տեսանյութ)
11/06/2020 17:04
Ռուսաստանի վարկից Հայաստանի հրաժարվելու մասին լրատվամիջոցների հրապարակումները կոռեկտ չեմ համարում, առցանց ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ-ում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն՝ անդրադառնալով հացրին, որ ՀՀ-ն և ՌԴ-ն չեն կարողացել համաձայնության գալ ՀԱԷԿ վերանորոգման վարկի մարման հարցով և ՀՀ-ն ինքն է որոշել վճարել մնացած գումարը։
«Լրատվամիջոցներում խոսվում է Հայաստանի կողմից Ռուսաստանի վարկից հրաժարվելու մասին, որը, որքանով ինձ հայտնի է, բոլորովին կոռեկտ չէ։ Վարկի մեծ մասը՝ 200 մլն դոլարը 270 մլն-ից արդեն ծախսված է, խոսքը մնացածի մասին է։
Ցավոք, աշխատանքներն ավարտին չհասան մինչև ժամկետի ավարատը։ Դրանց պատճառների մասին չեմ խոսի, դրանք տարբեր են։ Բնականաբար առաջացավ վարկի մարման երկարաձգման հարցը, բայց այս մասով եղել և ընթանում են բանակցություններ։ Որքանով ինձ հայտնի է, դեռևս պայմանավորվածություն չի հաջողվել ձեռք բերել, բայց դա չի նշանակում, որ հարցը փակ է, ուղղակի այս պահին Հայաստանը, որքան հասկանում եմ, ժամանակը հաշվի առնելով, որոշել է անհրաժեշտ աշխատանքներն իրականացնել սեփական միջոցներով՝ ժամանակ չկորցնելու համար։
Հստակեցնեմ՝ ՀԱԷԿ շահագործման երկարաձգման համար լիցենզիան գործում է մինչև 2021 թվականը և որպեսզի այն վերագործարկվի, պետք է շատ լուրջ աշխատանքներ կատարվեն: Ժամանակ չկորցնելու համար որոշում է կայացվել վարկի հարցը հետաձգել և իրականացնել այս աշխատանքները սեփական միջոցներով։ Ռուսական կողմից, որքանով գիտեմ, այս մասով հարցեր չեն առաջանում։ Ոչ մի ողբերգություն, ոչ մի աղետ չկա», - ասաց նա։

С российской стороны вопросов не возникает, никакой трагедии и катастрофы – посол РФ о решении Армении отказаться от российского кредита (Видео)
11/06/2020 17:58
Публикации в средствах массовой информации о решении Армении отказаться от российского кредита считаю не корректными, заявил сегодня на пресс-конференции посол России в республике Сергей Копыркин, касаясь вопроса, что Армении и РФ не удалось достичь согласия по вопросу погашения кредита на ремонт ААЭС и Армения завершит работы за счет собственных средств.
«В СМИ говорится, что Армения отказалась от российского кредита, что, насколько мне известно,  не совсем корректно. Большая часть кредита – 200 млн. долларов из 270 млн. –  уже потрачена, речь идет об остальном.
К сожалению, работы по модернизации и продления срока эксплуатации АЭС не были завершены до истечения срока, причины разные. Естественно, с армянской стороны встал вопрос о продлении срока кредита, но переговоры по этому вопросу продолжаются. Насколько мне известно, пока не удалось достичь договоренности, но это не значит, что вопрос закрыт. Просто Армения, чтобы не терять время, решила осуществить часть работ за счет собственных средств», - отметил Сергей Копыткин.
По его словам, лицензия на деятельность армянской АЭС действует до 2021 года.
«Лицензия на продление срока эксплуатации ААЭС действует до 2021 года, для того, чтобы она была возобновлена, необходимо провести ряд серьезных высокотехнологических работ. Чтобы не терять время, принято решение отложить вопрос с кредитом, и осуществить работы с привлечением собственных средств. Никакой трагедии и катастрофы нет», - сказал Сергей Копыркин.