Հիմա 1991 թվականի դեկտեմբերն է ու նրանք, ովքեր ուզում են արձանագրումներ անել, կստանան հակաարձանագրումներ. ՀՀ վարչապետ
Համավարակի հաղթահարումից հետո ու նույնիսկ դրանից առաջ, քննության պետք է առնենք քաղաքական շատ ուժերի պահվածքը, պարետատան նիստից հետո ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Պիտի քննենք ու հանրայնորեն գնահատական տանք, թե նրանց գործողությոններն ինչքանով են նպաստել երկրում համավարակի հաղթահարմանն ու ընդհակառակը՝ ինչքանով են նպաստել համավարակի տարածմանը», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ պետք է քննություն տարվի՝ պարզելու՝ արդյոք որոշակի շրջանակներ կապ ունեն կեղծ լուրերի տարածման հետ։
«Ուզում եմ ասել, որ ցանկացած պատերազմի ժամանակ քայքայիչ գործունեություն ծավալող անձինք ու ուժերն արժանանում են համապատասխան գնահատականի ու որևէ մեկը չկասկածի, որ այն ուժերը, որոնց քայքայիչ գործունեությունը կլինի ապացուցելի, արժանանալու են շատ կոնկրետ ու համաժողովրդական գնահատականի», - ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը կորոնավիրուսի դեմ պայքարում պարտվել է այնքան, որքան պարտվել է աշխարհը։
«Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն, Բելգիան, Մեծ Բրիտանիան, Ռուսաստանը, Շվեդիան, Գերմանիան ու բազմաթիվ գերզարգացած երկրներ, եթե ՀՀ կառավարությունը պարտվել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, ուրեմն պարտվել է մարդկությունն ընդհանրապես», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց՝ կան ուժեր, որոնք այս օրերին ոչ միայն պրոբլեմ չունեն, այլև կյանքը նրանց համար դարձել է ավելի լուսավոր, ավելի բարգավաճ։
«Նրանք իրենց համար վիրուսային այս միջավայրում տեսնում են վերածնվելու հնարավորություն, շատ կարևոր է գնահատել այդ վերածննդի բովանդակությունը ու շատ կարևոր է գնահատել, թե ովքեր են, որ վատ են զգում իրենց կորոնավիրուսի միջավայրում ու լավ են զգում իրենց կորոնավիրուսի միջավայրում։ Ես կարող եմ հստակ արձանագրել, որ ՀՀ կառավարությունն ու ժողովուրդն այնքան էլ լավ չեն զգում իրենց կորոնավիրուսի միջավայրում», - ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարը չի ավարտվել, նոր է սկսում։
«Երբ որ կավարտվի, էն ժամանակ կամփոփենք արդյունքները։ Եթե վերադառնանք պատերազմական հռետորաբանությանը, նույնն է, թե 1992 թվականի փետրվարին ՀՀ-ում սկսեր շարժում այն մասին, որ Հայաստանն ու Արցախը պարտվել են Արցախյան ազատամարտում, հիմա նույնիսկ 1992 թվականի փետրվարը չէ, հիմա ավելի շուտ 1991 թվականի դեկտեմբերն է ու նրանք, ովքեր ուզում են հիմա արձանագրումներ անել, կստանան հակաարձանագրումներ, երբ որ կավարտվի կորոնավիրուսի ճգնաժամը, կվերցնենք թուղթ ու գրիչը ու կտեսնենք՝ ով ինչ է արել », - ասաց ՀՀ վարչապետը։

Сейчас декабрь 1991 года и те, кто занимается констатацией, получат контраргументы – Никол Пашинян
После преодоления пандемии коронавируса и даже до этого, мы должны рассмотреть поведение многих политических сил, заявил сегодня на брифинге после заседании комендатуры премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы должны обсудить и дать публичную оценку, насколько их действия способствовали преодолению пандемии в стране, и наоборот, насколько способствовали распространению пандемии», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что нужно провести расследование, чтоб выяснить, связаны ли определенные круги с распространением ложных сведений.
«Хочу сказать, что деятели и силы, которые занимаются разрушительной деятельностью во время любой войны, удостаиваются надлежащей оценки. Пусть никто не сомневается, что те силы, чья разрушительная деятельность будет доказана, удостоятся очень конкретной и всенародной оценки», - сказал он.
По словам премьера, Армения проиграла борьбу с коронавирусом настолько же, насколько проиграл весь остальной мир.
«Франция, США, Бельгия, Великобритания, Россия, Швеция, Германия и многочисленные очень развитые страны. Если Армения проиграла в борьбе с коронавирусом, значит, человечество вообще проиграло», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что есть силы, у которых в эти дни не только нет проблем, но и жизнь для них стала более светлой, более процветающей.
«Они видят для себя в этом вирусном окружении возможность возрождения. Очень важно оценить содержание этого возрождения и очень важно оценить, кто чувствует себя плохо, а кто хорошо в условиях  коронавирусной инфекции. Я могу точно констатировать, что правительство Армении и народ чувствуют себя не очень хорошо в увловиях  коронавируса», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что борьба с коронавирусом не закончилась, она только начинается.
«Когда закончится, тогда и подведем итоги. Если вернемся к военной риторике, это похоже на то, если бы в феврале 1992 года в Армении началось движение по поводу того, что Армения и Арцах потерпели поражение в Арцахской освободительной войне. Сейчас даже не февраль 1992 года, сейчас скорее декабрь 1991 года. Те, кто хочет сейчас заниматься констатацией, получат контраргументы. Когда закончится коронавирусный кризис, мы возьмем ручку и бумагу и посмотрим, кто что сделал», - сказал премьер-министр Армении.