Բայդենը պահանջել է Facebook-ից հանդես գալ Թրամփի դեմ
Դեմոկրատական կուսակցության նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենի շտաբը տարածել է միջնորդություն՝ ուղղված Facebook սոցիալական ցանցին, որից պահանջում է գործողություններ կատարել Դոնալդ Թրամփի դեմ, սակայն ի պատասխան ստացել է միայն հավաստիացումներ, որ սոցիալական ցանցը պաշտպանելու է խոսքի ազատությունը:
«Ես կոչ եմ անում ձեզ ստեղծել հստակ կանոններ, որոնք տարածվում են բոլորի վրա, ներառյալ Դոնալդ Թրամփի, և արգելում են սպառնալիքների վարքագիծ և ապատեղեկատվության տարածում», - ասված է միջնորդության մեջ, որը Բայդենի շտաբն առաջարկում է ստորագրել իր կողմնակիցներին:
«Facebook-ը շարունակում է թույլ տալ Դոնալդ Թրամփին ցանկացած բան խոսել և վճարել (գովազդի համար - խմբ.), որպեսզի իր հայտարարությունները հասնեն միլիոնավոր ընտրողների ... Թրամփը և նրա դաշնակիցները օգտագործել են Facebook-ը` վախ  և քվեարկության վերաբերյալ ապատեղեկատվություն տարածելու համար, փորձել են վարկաբեկել մեր ձայները», - ասվում է միջնորդության մեջ:
Ի պատասխան սոցցանցը նշել է, որ ԱՄՆ-ում կանոնները սահմանվում են պետության ժողովրդավարական ընտրված ներկայացուցիչների կողմից: Facebook-ը հիշեցնում է, որ Թրամփը բողոքներ ևս ունի սոցցանցի վերաբերյալ:

Байден потребовал от Facebook выступить против Трампа
Штаб кандидата демократов в президенты Джо Байдена распространил петицию, адресованную социальной сети Facebook, с требованием принять меры против Дональда Трампа, но получил в ответ лишь заверения в том, что соцсеть будет защищать свободу слова.
"Я призываю вас создать четкие правила, касающиеся всех, включая Дональда Трампа, и запрещающие угрожающее поведение и распространение дезинформации", - говорится в петиции, которую штаб Байдена предлагает подписать своим сторонникам.
"Facebook продолжает позволять Дональду Трампу говорить что угодно и платить (за рекламу - ред.), с тем чтобы его дикие заявления достигли миллионов избирателей... Трамп и его союзники использовали Facebook для распространения страха и дезинформации о голосовании, для попыток скомпрометировать наши голоса и урны для голосования, которые являются методом привлечения властей предержащих к ответу", - говорится в петиции.
Cоцсеть в ответ заявила, что в США правила устанавливают демократически избранные представители государства. Facebook напоминает, что у Трампа к сети тоже есть претензии.