Վրաստանում բազմամարդ արարողությունների անցկացման համար տուգանքներն ուժի մեջ կլինեն մինչև հուլիսի 15-ը
12/06/2020 20:36
Ավելի քան տասը մարդկանց մասնակցությամբ հարսանիքների, ոգեկոչման արարողությունների, մկրտությունների կամ տարեդարձերի հետ կապված սահմանափակումները Վրաստանում ուժի մեջ կմնան մինչև հուլիսի 15-ը՝ կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքի պատճառով, հայտարարել է խորհրդարանի իրավաբանական հանձնաժողովի նախագահ Անրի Օհանաշվիլին:
«Այս իրավունքները սահմանափակված են մինչև հուլիսի 15-ը, և որոշումը կկայացվի համաճարակաբանական իրավիճակից ելնելով: Մենք հիշեցնում ենք բնակչությանը, որ տասից ավելի մարդկանց հավաքը՝ տարեդարձը, հարսանիքը, հիշատակը, մկրտությունը նշելու համար, պատժվելու է տուգանքով», - նշել է նա:
Ըստ Օհանաշվիլիի՝ կարգը խախտող յուրաքանչյուր անձ տուգանվելու է 2 հազար լարի (մոտ 650 դոլար) գումարով, իսկ իրավաբանական անձը՝ 10 հազար լարիով (մոտ 3,3 հազար դոլար):

В Грузии штрафы на застолья будут действовать до 15 июля
Ограничения, которые касаются проведения свадеб, поминок, крещения или юбилея с участием более десяти человек, будут действовать в Грузии до 15 июля из-за угрозы распространения коронавируса, заявил председатель юридического комитета парламента Анри Оханашвили.
"Эти права ограничены до 15 июля, дальше решение будет принято исходя из эпидситуации. Мы напоминаем населению, что скопление более десяти человек с целью справить юбилей, свадьбу, поминки, крещение, будет наказываться штрафом", - заявил депутат в парламенте.
По словам Оханашвили, каждый нарушитель будет оштрафован на 2 тысячи лари (около 650 долларов), а юридическое лицо - на 10 тысяч лари (около 3,3 тысячи долларов).