Ուժային կառույց ասելով՝ մենք սկսում ենք ուժը բերել առաջին պլան՝ իրավունքի գերակայության և օրենքի փոխարեն. Մարուքյան
12/06/2020 15:39
Հայաստանում ուժային կառույցներ չկան, կան իրավապահ մարմիններ, որոնք ապահովում են ներքին անվտանգություն, ԱԺ հատուկ նիստի ժամանակ հիշեցրեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ հակադարձելով վարչապետի հայտնած այն մտքին, որ դիմակ կրելու պահանջին չենթարկվելու համար ոստիկանությունն իրավունք ունի ուժ կիրառել քաղաքացու նկատմամբ:
«Մարդու թևը ոլորեցին, լավ, երևի դիմադրել է, ասել են՝ դիմակ չես դրել: Բայց մենք դրվագ ունենք, երբ ոստիկանը ոտքը դնում է քաղաքացու գլխին: Մինչև քննություն տեղի չունենա, չենք իմանա՝ համաչա՞փ ուժ է կիրառվել: Առերևույթ անհամաչափ է և այս առումով կարծում եմ, որ ուժային կառույց ասելով՝ մենք սկսում ենք ուժը բերել առաջին պլան՝ իրավունքի գերակայության և օրենքի փոխարեն», - ասաց պատգամավորը:
Հիշեցնենք՝ համացանցում տեսանյութ էր հրապարակվել, որում երևում էր, որ դիմակ չունենալու համար ոստիկանները ստորացնում ու բռնի ուժ են կիրառում ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ:

Говоря силовые структуры, мы начинаем выдвигать на первый план силу вместо верховенства права и закона – Эдмон Марукян
12/06/2020 16:20
В Армении нет силовых структур, есть правоохранительные органы, которые обеспечивают внутреннюю безопасность, заявил сегодня на специальном заседании парламента руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян, в ответ на озвученную премьер-министром мысль, что в случае отсутствия маски полиция имеет право применить силу в отношении гражданина.
«Скрутили человеку руки, ладно, наверное, сопротивлялся, когда к него спросили, почему не носишь маску. Но у нас есть случай, когда полицейский наступил ногой на голову задержанного. Мы что не узнаем, была ли применена соразмерная сила, пока не будет проведено расследование? Это применение несоразмерной силы и в данном смысле я считаю, что говоря силовые структуры, мы начинаем выдвигать на первый план силу вместо верховенства права и закона», - сказал депутат.
Напомним, в социальной сети   Facebook был опубликован видеоматериал, в котором видно как полицейские из-за отсутствия маски унижают и применяют силу к гражданину Армении.