«Rocket Lab»-ն ուղեծիր է դուրս բերել ԱՄՆ հետախուզական արբանյակներ
«Electron» հրթիռը շաբաթ հաջողությամբ ուղեծիր է դուրս բերել Միացյալ Նահանգների օդատիեզերական հետախուզության ազգային գործակալության («NRO» ) երեք արբանյակներ, ինչպես նաև ՆԱՍԱ-ի և Ավստրալիայի համալսարանի փոքր տիեզերանավեր, հայտնում է «Rocket Lab» ամերիկյան ընկերությունը:
«Don't Stop Me Now» կոչվող առաքելությամբ եռաստիճան «Electron» հրթիռի գործարկումն իրականացվել է Նոր Զելանդիայի Մահիա թերակղզում գտնվող «Rocket Lab» ընկերության հարթակից՝ ժամը 05:12-ին (Երևանի ժամանակով 9:12-ին):
Մեկնարկից մոտ մեկ ժամ անց բոլոր սարքերը մտել են ուղեծիր:
Ամերիկյան գաղտնի արբանյակների վերաբերյալ տվյալները չեն բացահայտվել: NRO-ն որևէ տեղեկատվություն չի տրամադրել տիեզերանավերի նպատակի և բնութագրերի, դրանց քաշի և ուղու մասին:
Դա «Rocket Lab» ընկերության կողմից NRO հետախուզական արբանյակներով «Electron» հրթիռի երկրորդ արձակումն է: Առաջինը գործարկվել է հունվարին:

Rocket Lab вывела на орбиту разведывательные спутники США
Ракета Electron в субботу успешно вывела на орбиту три спутника Национального управления военно-космической разведки США (NRO), а также малые космические аппараты НАСА и австралийского университета, сообщила американская компания-разработчик носителя Rocket Lab.
Запуск трехступенчатой ракеты Electron с миссией, получившей название Don't Stop Me Now, был осуществлен со стартовой площадки компании Rocket Lab на полуострове Махия в Новой Зеландии в 05:12 UTC (в 8:12 по Москве).
Примерно через час после старта все аппараты вышли на штатную орбиту.
Данные о секретных американских спутниках не раскрываются. NRO не предоставило никакой информации о назначении и характеристиках космических аппаратов, их весе и орбите, на которую они выводятся.
Это уже второй запуск ракеты Electron компании Rocket Lab с разведывательными спутниками NRO: первый был осуществлен в январе.