ԱՄՆ-ում 2021 թվականին դոլարի անկում է կանխատեսվում
Ամերիկյան արժույթը հաջորդ տարի կարող է կորցնել արժեքի 35 տոկոսը, ավարտվում է դոլարի «չափազանց մեծ արտոնությունների» դարաշրջանը: Այս մասին «Bloomberg Today»-ին ասել է «Jackson Institute of Global Affairs»-ի ավագ գիտական աշխատակից Ստեֆան Ռոաչը:
Ըստ տնտեսագետի՝ դոլարի հիմնական սպառնալիքն Դոնալդ Թրամփի օրոք ԱՄՆ-ի գլոբալ առաջնորդության կորուստն է: Փորձագետը նախազգուշացրել է, որ երկրին սպասվում է բյուջեի դեֆիցիտի աճ, ինչպես նաև սպառման խնայողությունների նվազմում՝ Պեկինի հետ «անօգուտ և կործանարար» առևտրային պատերազմի պատճառով: Ռոուչը հիշեցրել է, որ Չինաստանը պետությունների խոշոր վարկատուներից մեկն է:
Բացի այդ, ԱՄՆ-ի տնտեսությանը շատ է տուժել կորոնավիրուսային պանդեմիայից, և Թրամփը կարող է միջազգային դաշինքներում ու կազմակերպություններում ԱՄՆ հեղինակությունը խաթարել: Փորձագետը կարծում է, որ դրա վրա ամենից շատ կարող է ազդել Թրամփի և ԱՀԿ-ի վեճը ու Գերմանիայում ռազմական ներկայության կրճատման մասին ամերիկացի նախագահի որոշումը:

В США спрогнозировали крах доллара в 2021 году
В следующем году американская валюта может потерять в цене 35%, эпоха «непомерных привилегий» доллара завершается. Об этом рассказал старший научный сотрудник Jackson Institute of Global Affairs Стивен Роуч в Bloomberg Today.
По мнению экономиста, основной угрозой для доллара является потеря глобального лидерства США при Дональде Трампе. Специалист предупредил, что страну ждет рост дефицита бюджета, а также снижение потребительских сбережений из-за «бесполезной и разрушительной» торговой войны с Пекином. Роуч напомнил, что Китай является одним из крупнейших кредиторов Штатов.
Помимо этого, американская экономика сильно пострадала от пандемии коронавируса, а Трамп еще рискует подорвать репутацию США в международных альянсах и организациях. Эксперт считает, что сильнее всего на этом скажется спор американского президента с ВОЗ и решение сократить военный контингент в Германии.