Չի կարող լինել Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդություն ներկայացնելու քաղաքական որոշում. Գլխավոր դատախազի խորհրդական
15/06/2020 10:42
Չի կարող լինել որևէ պատգամավորի, այդ թվում նաև Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդություն ներկայացնելու քաղաքական որոշում, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրհամյանը։
«Նման որոշումները կայացվում են բացառապես քրեական դատավարության շրջանակներում՝ ելնելով նրանից, թե որքանով է գլխավոր դատախազը քննության ընթացքում հավաքված ապացույցները բավարար կամ անբարարար գնահատում նման միջնորդության հիմնավորվածության տեսանկյունից:
Հետևաբար անիմաստ է իրադարձություններից առաջ ընկնելով, բացառապես քրեադատավարական պրոցեսները քաղաքականացնելու փորձերը:
Եթե նման հարցով Ազգային ժողովին միջնորդություն ներկայացվելու դատավարական հիմքերը լինեն, դատախազությունը հանրությանը կտեղեկացնի այդ մասին», - նշել է Աբրահամյանը։

Не может быть политического решения о ходатайстве для лишения неприкосновенности Гагика Царукяна – советник генпрокурора
15/06/2020 12:18
Не может быть политического решения для внесения в парламент ходатайства о лишении неприкосновенности какого-либо депутата, в том числе и Гагика Царукяна, написал на своей странице в Facebook советник генерального прокурора Гор Абрамян.
«Подобные решения принимаются исключительно в рамках уголовного судопроизводства, исходя из того, насколько генеральный прокурор считает собранные в ходе следствия доказательства достаточными или недостаточными с точки зрения обоснованности такого ходатайства.
Следовательно, попытки, забегая вперед, политизировать исключительно уголовно-процессуальные процессы – бессмысленны.
Если будут уголовно-процессуальные основания для внесения ходатайства по данному вопросу в Национальное Собрание, прокуратура проинформирует общественность об этом», - отметил советник генпрокурора.