Կոչ ենք անում մեր հայրենակիցներին, ինչպես նաև՝ քաղաքական և հասարակական ուժերին, համախմբվել ազգային-պետական իրական օրակարգի շուրջ. Ընդդիմադիր ուժերի հայտարարությունը
«Հայրենիք», «Հ.Յ. Դաշնակցություն» և «Մեկ Հայաստան» կուսակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի և ԲՀԿ-ի շուրջ ծավալվող գործընթացների վերաբերյալ.
«Խորհրդարանական ամենամեծ ընդդիմադիր քաղաքական ուժի՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի, ինչպես նաև ԲՀԿ տարածքային կառույցների շուրջ ծավալվող իրադարձությունները ցավալի վկայությունն են այն իրողության, որ իշխանությունը՝ պատրաստ չլինելով և անկարող լինելով բովանդակային երկխոսությամբ հակադարձել խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ընդդիմության կողմից հնչող հիմնավորված և փաստարկված քննադատություններին, ինչպես նաև սեփական իշխանությունն ամեն գնով պահպանելու, վարչախմբի կառավարչական ձախողումները քողարկելու նպատակով՝ պատրաստ է դիմել ցանկացած բնույթի բռնաճնշումների:
Ակներև է, որ ԲՀԿ նախագահի նկատմամբ քաղաքական դրդապատճառներով քրեական հետապնդումն ու նրա անձի վարկաբեկման արշավը սկսվեց այն բանից հետո, երբ վերջինս հանդես եկավ Կառավարության ամբողջական ձախողման և տապալման մասին քաղաքական գնահատականով և կառավարության ամբողջ կազմի հրաժարականի պահանջով։ Դրա վառ վկայությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդության քննարկումներն էին Ազգային ժողովում։
Տարված լինելով ամբողջատիրական նկրտումներով և Նիկոլ Փաշինյանի բացարձակ իշխանությունը հաստատելու մոլուցքով, իշխանությունը մերժել է քաղաքական ընդդիմության կողմից մեր պետության և հասարկության առջև ծառացած խնդիրները համատեղ ուժերով լուծելու ցանկացած նախաձեռնություն։
Բազմաթիվ ներքին և արտաքին մարտահրավերներ դիմագրավող մեր երկրում, բռնաճնշումների, անհանդուրժողականության և ազգային պառակտումի այս մթնոլորտը Հայաստանի պետականության ընթացքը կանգնեցնում է անկանխատեսելի սպառնալիքների և կորուստների վտանգի առջև:
Պահանջում ենք գործող իշխանություններից՝ դադարեցնել երկրում ճգնաժամը խորացնող ռեպրեսիվ գործելաոճից և անհապաղ վերադարձնել գործընթացները քաղաքական հարթություն։
Կոչ ենք անում մեր հայրենակիցներին, ինչպես նա՝ քաղաքական և հասարակական ուժերին, համախմբվել ազգային-պետական իրական օրակարգի շուրջ, համազգային համախոհությամբ և ներուժով հաղթահարել մեր պետականությանն ուղղված մարտահրավերները:

Призываем наших соотечественников, а также политические и общественные силы объединиться вокруг национально-государственной повестки – заявление оппозиционных партий
16/06/2020 19:11
Партии «Родина», АРФ «Дашнакцутюн» и «Одна Армения» выступили с заявлением в связи с процессами, происходящими вокруг лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна и оппозиционной политической силы.
«События, происходящие вокруг председателя самой большой оппозиционной политической силы парламента – партии «Процветающая Армения», а также территориальных структур партии «Процветающая Армения», являются печальным свидетельством той реальности, что власть будучи неготовой и неспособной противопоставить содержательный диалог в ответ на озвучиваемую парламентской и внепарламентской оппозицией обоснованную и аргументированную критику, а также стремясь удержать любой ценой собственную власть и сокрыть провалы режима – готова к любым репрессиям.
Очевидно, что уголовное преследование в отношении председателя партии «Процветающая Армения» по политическим мотивам и кампания его дискредитации начались после того, когда последний выступил с политической оценкой о неудаче и полном провале правительства и с требованием отставки всего состава правительства. Ярким свидетельством этого являются обсуждения в парламенте ходатайства генерального прокурора Армении.
Увлекшись диктаторскими стремлениями, и страстью Никола Пашиняна установить абсолютную власть, власть отвергла любую инициативу политической оппозиции решить совместными усилиями вставшие перед нашей государственностью и обществом проблемы.
Эта атмосфера репрессий, неприемлемости и национальной розни в нашей стране, противостоящей многочисленным внутренним и внешним угрозам, ставит государственность Армении перед непрогнозируемыми угрозами и потерями.
Требуем, чтобы действующая власть прекратила усугубляющие кризис в стране репрессивные действия и немедленно вернула процессы в политическую плоскость.
Призываем наших соотечественников, а также политические и общественные силы объединиться вокруг национально-государственной повестки, преодолеть направленные против нашей государственности угрозы за счет всенародного потенциала и единства.