«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը բոյկոտեց ԱԺ նիստը և լքեց նիստերի դահլիճը (Տեսանյութ)
ԱԺ այսօրվա նիստի մեկնարկից առժամանակ անց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը լքեց նիստերի դահլիճը: Դա, մասնավորապես, տեղի ունեցավ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանի՝ հետևյալ հայտարարությունն ընթերցելուց հետո.
«Ես ցավում եմ, որ մեծամասնությունը, որն իշխանության եկավ ժողովրդավարական արժեքները վերականգնելու կարգախոսներով, փորձում է լռեցնել քաղաքական ընդդիմախոսներին: Սա ճանապարհ չէ: Սա Հայաստանը դեպի փակուղի տանող ճանապարհ է: Խորհրդարանական մեծամասնությունը վստահաբար դեմ է եղել իրեն պարտադրված անօրինական քվեարկությանը, սակայն մենք պայքարելու ենք Հայաստանում իրական ժողովրդավարական արժեքների և յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքների համար:
Երեկ այս դահլիճում մեծամասնության և դատախազի կողմից տեղի ունեցածը ոչ այլ ինչ է, քան՝ քաղաքական հաշվեհարդար անհամաձայնություն հայտնած քաղաքական ուժի և նրա ղեկավարի հանդեպ»:
Արման Աբովյանը միաժամանակ ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ միջազգային կառույցներն ուշի ուշով հետևում են ԲՀԿ-ի և Գագիկ Ծառուկյանի հանդեպ ռեպրեսիվ գործընթացներին:
«Հաշվի առնելով երեկ տեղի ունեցած իրավական և քաղաքական «բեսպրեդելը»՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը բոյկոտում է ԱԺ նիստը և հենց հիմա մենք լքում ենք նիստերի դահլիճը», - ասաց նա:

PAP boycotts NA session and leaves the session hall
The PAP deputies left after the statement of the faction deputy Arman Abovian who particularly said, “I regret that the majority who came to power with the slogans of restoring democratic values is trying to silence the political opponents.”
He stressed that this path will take Armenia to a deadlock.
“The parliamentary majority is surely against the imposed unlawful voting but we will fight for real democratic values and rights of each citizen in Armenia,” Abovian said, describing the yesterday’s developments in the NA as political revenge toward the force and its leader who expressed disagreement.
Abovian also said that the international structures are following closely the repressive processes against the PAP and its leader Gagik Tsarukyan.
“Taking into consideration the legal and political “mayhem” the Prosperous Armenia faction boycotts the NA session and immediately leaves the session hall,” he said.