«Հրապարակ». Այս իշխանություններն անգամ քրեական գործերը չեն կարողանում նորմալ կարել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Այս իշխանություններն անգամ քրեական գործերը չեն կարողանում նորմալ կարել. Ծառուկյանին կալանավորելու համար ինչ շինծու գործ ասես կպցրել են։ Դատախազն ասել է, որ այդ հիմքերով հնարավոր չէ կալանավորել, Փաշինյանն ասել է՝ ես գործ չունեմ, ոնց ուզում եք, հիմնավորեք», - ասաց ԲՀԿ աղբյուրը:
Համենայնդեպս, ձեզնից որևէ մեկը քննարկման ընթացքում այդպես էլ չտվեց Նիկոլի անունը, ընդհանուր ձևակերպումներ էիք անում։ «Իսկ երբ ասում ենք` քաղաքական պատվեր, ո՞ւմ նկատի ունենք»: Բայց անուն չի հնչել, հնարավո՞ր է հույս ունեք, որ դրանով կմեղմեք տիրակալի զայրույթը, և Ծառուկյանի կալանավորման չի գնա, դրա համար անուն չէիք հնչեցնում։ «Բացարձակապես` ոչ, կալանավորման կարող են չգնալ զուտ մեկ պատճառով՝ գործի հիմքերը թույլ են։ Անգամ Սեդրակ Առուստամյանը չի հարցաքննվել, սակայն պարտավոր էին մինչև դատախազի՝ միջնորդությամբ հանդես գալն անել դա։ Պատկերացնո՞ւմ եք, որ հարցաքննվի ու ասի, որ այդ փողերն ինքն է տվել Պողոսյանին, ու Գագիկ Ծառուկյանը ոչ մի կապ չունի այդ ամենի հետ, ինչը կար Առուստամյանի դստեր ելույթի տրամաբանության մեջ»:
Իսկ ինչո՞ւ չեն հարցաքննել։ «Եթե հարցաքննեին, ողջ կոնցեպտը ջարդվելու էր, գործն ընդհանրապես չլիներ»: Ի դեպ, Քրեական օրենսգրքի 154 հոդվածի առաջին մասով պատիժ է նախատեսվում նաև կաշառք վերցնողի համար` 1-3 տարի ազատազրկում. դրանք հազարավոր մարդիկ են` ժողովուրդը, որը մասնակցել է հեղափոխությանը։ Կարո՞ղ են նրանց նկատմամբ գործ հարուցել։ «Չեն կարող, պարտավոր են»:

«Грапарак»: Эти власти не могут нормально сфабриковать даже уголовные дела
«Эти власти не могут нормально сфабриковать даже уголовные дела: чтобы арестовать Царукяна, придумали "сшили" какое-то дело. Прокурор сказал, что на этих основаниях невозможно арестовать, Пашинян ответил: меня не интересует, обоснуйте как хотите», - сказал источник газеты «Грапарак» в партии «Процветающая Армения».
Во всех случаях, никто из вас во время обсуждения так и не назвал имя Никола, звучали общие формулировки.
«А когда говорим – политический заказ – кого имеем в виду?»
Но ведь имя не прозвучало, возможно, надеетесь, что этим смягчите гнев властелина и он не пойдет на арест Царукяна, поэтому не называли имя.
«Абсолютно, ничего подобного. На арест могут не пойти только по одной причине – основания в деле слабые. Не допрошен даже Седрак Арустамян, однако обязаны были сделать это до того как прокурор представил ходатайство. Представляете, если будет допрошен и скажет, что эти деньги он дал Погосяну и Гагик Царукян не имеет никакой связи со всем этим, что просматривалось в логике выступления дочери Арустамяна».
А почему не допросили?
«Если бы допросили, развалился бы весь концепт, вообще бы не было дела».
Кстати, согласно части 1 статьи 154 Уголовного кодекса наказание предусмотрено также для того, кто взял взятку – 1-3 года лишения свободы. Это тысячи людей, народ, который участвовал в революции. Могут ли возбудить дела в их отношении?