«Ժողովուրդ».  Ծառուկյանի մասով որոշում կայացնելուց հետո իշխանություններն անցնելու են ԱԺ-ում ՍԴ հարցը կարգավորելուն
17/06/2020 10:01
«Ժողովուրդ». Ծառուկյանի մասով որոշում կայացնելուց հետո իշխանություններն անցնելու են ԱԺ-ում ՍԴ հարցը կարգավորելուն
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մասով Ազգային ժողովում որոշում կայացնելուց հետո իշխանություններն անցնելու են խորհրդարանում Սահմանադրական դատարանի հարցը կարգավորելուն: Ինչպես հայտնի է, դեռ մայիսի 13-ին ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը դիմել էր Վենետիկի հանձնաժողով՝ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի հանգուցալուծման վերաբերյալ:
Եվ, ահա, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Վենետիկի հանձնաժողովի պատասխանը ստացվել է, և մոտ երկու շաբաթվա ընթացքում խորհրդարան կներկայացվի արդեն Սահմանադրական դատարանի մասով համապատասխան նախագիծը: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտնել էր, որ իշխանությունները մշակել են ՍԴ ճգնաժամի լուծման ուղիներից մեկը: Եվ, ըստ այդ տարբերակի, Սահմանադրական դատարանի այն դատավորները, որոնք պաշտոնավարել են 12 տարուց ավելի, կդադարեն պաշտոնավարել: Եվ այս պարագայում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը կշարունակի մնալ դատարանի անդամ, իսկ երկու դատավոր՝ Հրանտ Նազարյանն ու Ֆելիքս Թոխյանը, կդադարեն լինել ՍԴ անդամներ, քանի որ նրանք պաշտոնավարում են 12 տարուց ավելի:
Այսինքն՝ վեթինգի օրինակով իշխանությունները որոշել են մաս-մաս լուծել Սահմանադրական դատարանի հարցը, ու առաջին փուլում այս երկու դատավորները հրաժեշտ կտան իրենց պաշտոնին:

«Жоховурд»: После решения вопроса Царукяна власти перейдут к Конституционному суду
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что после принятия решения в парламенте относительно Гагика Царукяна власти перейдут к урегулированию вопроса Конституционного суда. Как известно, еще 13 мая министр юстиции Рустам Бадасян обратился в Венецианскую комиссию в связи с разрешением создавшегося вокруг Конституционного суда кризиса.
По сведениям издания, уже получен ответ из Венецианской комиссии и в течение двух недель в парламент будет представлен соответствующий проект по части Конституционного суда. Председатель постоянной парламентской комиссии по внешним связям Рубен Рубинян сообщил, что власти разработали один из путей решения кризиса вокруг КС. Согласно этому варианту, те судьи Конституционного суда, которые пребывают в должности больше 12 лет, прекратят работать. И в этом случае председатель Конституционного суда Грайр Товмасян продолжит оставаться членом суда, а двое судей – Грант Назарян и Феликс Тохян – прекратят свои полномочия, поскольку работают судьями больше 12 лет.
То есть, как и в случае веттинга, власти решили решить вопрос Конституционного суда по частям и на первом этапе с должностями распрощаются двое судей.