Թրամփ. Ամերիկացի գիտնականները մշակել են «ՁԻԱՀ-ի դեմ պատվաստանյութ»
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեքշաբթի ՁԻԱՀ-ի դեմ գոյություն չունեցող պատվաստանյութը բերել է որպես ապացույց առ այն, որ ամերիկացի գիտնականները մինչև տարեվերջ կկարողանան մշակել նոր կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը:
«Ես կանխատեսում եմ, որ մինչև տարեվերջ մենք կունենանք [կորոնավիրուսի դեմ] անչափ հաջող պատվաստանյութ և դեղորայք: Մենք զգալի առաջընթաց ունենք: Սերտորեն աշխատում եմ հիանալի գիտնականների և բժիշկների հետ, որոնք լավագույնն են, ամենախելացին, ամենաականավորը»,- նշել է Թրամփը Սպիտակ տան Վարդագույն այգում ելույթ ունենալիս:
«Եվ նրանք հորինել են  ՁԻԱՀ-ի դեմ պատվաստանյութ: ՁԻԱՀ-ը մահվան դատավճիռ էր, իսկ հիմա մարդիկ ապրում են հաբերը ընդունելով: Դա անհավանական է»,- ասել է նա:
The Hill պարբերականի կարծիքով՝ խոսքը ՄԻԱՎ-ի նախաէքսպոզիցիոն կամ մինչշփումային կանխարգելման մասին է, սա այն մարդկանց կողմից դեղամիջոցների նախականխող ընդունում է, որոնց մոտ ՄԻԱՎ չկա՝ այս վիրուսով հնարավոր վարակվելու հավանականությունը նվազեցնելու նպատակով: Նշվում է, որ այս դեղամիջոցը բավականին թանկարժեք է, այն պետք է պարբերաբար խմել բժշկի ցուցումով:

Трамп оговорился и заявил, что американские ученые разработали "вакцину от СПИДа"
Президент США Дональд Трамп во вторник привел несуществующую вакцину от СПИДа в качестве доказательства того, что американские ученые смогут разработать вакцину от нового коронавируса к концу года.
"Я прогнозирую, что до конца года у нас будет очень успешная вакцина и лекарство [от коронавируса]. Мы добиваемся значительного прогресса. Я тесно работаю с замечательными учеными и докторами <...> Это люди - лучшие, самые умные, самые выдающиеся", - отметил Трамп во время выступления в Розовом саду Белого дома.
"И они придумали вакцину от СПИДа <...> СПИД был смертным приговором, и теперь люди живут, принимая таблетки. Это невероятно", - сказал президент.
По мнению газеты The Hill, речь идет о предэкспозиционной или доконтактной профилактике ВИЧ, это профилактический прием препаратов людьми, не имеющими ВИЧ, с целью снижения риска возможного заражения этим вирусом. Отмечается, что данный препарат достаточно дорогой, его нужно принимать регулярно и по указанию врача.