Իմ կենսագրությունը, իմ անցյալը զսպում է իմ ամբողջ ընտանիքին, որ թիթիզություն չանեն. Ռոբերտ Քոչարյան
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, մեկնարկել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների՝ նախագահի խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքի քննությունը։
Դատավոր Արսեն Նիկողոսյանը հարց հղեց Քոչարյանին՝ կարո՞ղ է արդյոք ազդեցություն ունենալ իր ընկերների, ընտանիքի անդամների վրա։
«Իհարկե կարող եմ, եթե իմ մտերիմ մարդիկ են, եթե փոխադարձ վստահություն կա ու այդ մարդը սխալ է անում, ես կարող եմ ասել, որ դա ճիշտ բան չէ», - ասաց Քոչարյանը։
Նա ընգծեց՝ զսպելը չի ընկալում ծեծելով, ստիպելով։
«Գիտեք, իմ կենսագրությունը, իմ անցյալը զսպում է իմ ամբողջ ընտանիքին, որ թիթիզություն չանեն, սխալ չանեն, որ ասեն՝ «վայ, նախագահի տղան կամ աղջիկը իրեն լավ չի պահում»։ Սա լինելու է մինչև կյանքի վերջ, այն շատ խորն է նստած», - ասաց Քոչարյանը։
Դատավորը հարց ուղղեց նաև, եթե դատարանը որոշի գրավ կիրառել, ապա, ըստ երկրորդ նախագահի, ի՞նչ չափի գրավ պետք է կիրառվի ու ո՞վ է վճարելու։
Քոչարյանը հիշեցրեց, որ իր գույքը կալանքի տակ է։
«Եթե իմ գույքը, հաշիվը կալանքի տակ չլիներ, խնդիր չէր առաջանա գրավի մասին խոսելուց, բայց ես պարտքեր չեմ արել ու չեմ անելու», - ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։

Роберт Кочарян: Моя биография, мое прошлое – сдерживают всю мою семью от легкомысленности, ошибок
В Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Арсена Никогосяна сегодня началось сегодня рассмотрение жалобы адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна на решение суда общей юрисдикции города Ереван об отклонении ходатайств об изменении меры пресечения в отношении экс-президента.
Судья Арсен Никогосян спросил Роберта Кочаряна, может ли он оказывать влияние на своих друзей, членов семьи.
«Конечно, могу, если это близкие мне люди, если есть взаимное доверие и этот человек делает ошибку, я могу сказать, что это неправильно», - сказал Роберт Кочарян.
Экс-президент подчеркнул, что он не представляет себе это сдерживание путем силы или принуждения.
«Знаете, мое прошлое, моя биография – сдерживают всю мою семью от легкомысленности, ошибок, чтобы не говорили: "смотрите сын или дочь президента ведут себя плохо". И так будет до конца жизни, это сидит очень глубоко», - сказал он.
Судья спросил также экс-президента, если суд решит применить залог, то по мнению второго президента, какая сумма залога должна применяться и кто ее заплатит?
«Если бы мое имущество, счет не находились под арестом,  проблемы говорить о залоге не возникло бы, но я не делал  и не собираюсь делать долгов», - сказал второй президент.