2 մլրդ դրամի չափով գրավը ՀՀ պատմության մեջ աննախադեպ է․ Արամ Վարդևանյան
Աննախադեպ դատական նիստեր էին, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանն՝ անդրադառնալով դատարանի կողմից Քոչարյանի խափանման միջոցը գրավով փոխարինելու միջնորդության բավարարմանը։
«Իմ պրակտիկայում, գործընկերներս ևս կփաստեն, նման տեսակ ծավալով դատական նիստ երևի չէինք տեսել։ Այսքան ժամանակահատվածում առաջին անգամ բարձր վարկանիշ ունեցող դավատոր, պարոն Ազարյանից հետո, վերաքննիչ քրեական դատարանում քննություն կատարեց Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հետ կապված», - ասաց Վարդևանյանը։
Անդրադառալով գրավի չափին՝ 2 մլրդ դրամ, պաշտպանն ընդգծեց, որ ՀՀ-ում գրավի այդ չափն աննախադեպ է՝ ավելացնելով․
«Ամեն դեպքում կարևոր է ընդգծել ոչ թե գումարի չափը, այլ այն, որ տվյալ գործով գրավը պետք է ճանաչվեր թույլատրելի։ Սա ակնհայտ էր բոլորի համար»։
Հարցին՝ եթե չհավաքվի այդքան գումար, ի՞նչ պիտի անեն, Վարդևանյանը պատասխանեց, որ այդ դեպքում անհրաժեշտ կլինի գրավի չափի հետ կապված բողոքարկում ներկայացնել։

Арам Вардеванян: Сумма залога в 2 млрд. драмов – беспрецедентна для Армении
Судебные заседания были беспрецедентными, заявил сегодня журналистам адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна, касаясь решения суда о замене меры пресечения в виде ареста в отношении экс-президента на освобождение под залог.
«В моей практике не было судебного заседания в подобном объеме. Впервые за все это время судья с высоким рейтингом, после господина Азаряна, провел в Апелляционном уголовном суде рассмотрение меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна», - сказал Арам Вардеванян.
Касаясь размера залога – 2 млрд. драмов, адвокат подчеркнул, что это беспрецедентный размер залога для Армении, добавив:
«Во всех случаях, важен не размер суммы, а то, что по данному делу применение залога должно было быть признано допустимым. Это было очевидно».
На вопрос, что они намерены делать, если эта сумма не соберется, Арам Вардеванян ответил, что в таком случае необходимо будет подать жалобу в связи с назначенной суммой залога.