2 մլրդ դրամի չափով գրավը ՀՀ պատմության մեջ աննախադեպ է․ Արամ Վարդևանյան
Աննախադեպ դատական նիստեր էին, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանն՝ անդրադառնալով դատարանի կողմից Քոչարյանի խափանման միջոցը գրավով փոխարինելու միջնորդության բավարարմանը։
«Իմ պրակտիկայում, գործընկերներս ևս կփաստեն, նման տեսակ ծավալով դատական նիստ երևի չէինք տեսել։ Այսքան ժամանակահատվածում առաջին անգամ բարձր վարկանիշ ունեցող դավատոր, պարոն Ազարյանից հետո, վերաքննիչ քրեական դատարանում քննություն կատարեց Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հետ կապված», - ասաց Վարդևանյանը։
Անդրադառալով գրավի չափին՝ 2 մլրդ դրամ, պաշտպանն ընդգծեց, որ ՀՀ-ում գրավի այդ չափն աննախադեպ է՝ ավելացնելով․
«Ամեն դեպքում կարևոր է ընդգծել ոչ թե գումարի չափը, այլ այն, որ տվյալ գործով գրավը պետք է ճանաչվեր թույլատրելի։ Սա ակնհայտ էր բոլորի համար»։
Հարցին՝ եթե չհավաքվի այդքան գումար, ի՞նչ պիտի անեն, Վարդևանյանը պատասխանեց, որ այդ դեպքում անհրաժեշտ կլինի գրավի չափի հետ կապված բողոքարկում ներկայացնել։

Member of Armenia’s second president Robert Kocharyan’s defense team Aram Vardevanyan described the court hearings as unprecedented.
“In my practice, my colleagues will confirm too, we have not seen such volume of court hearings. For the first time in this period a high-ranking judge, after Mr Azaryan, examined in the Criminal Court of Appeal petition on Robert Kocharyan’s preventive measure,” Vardevanyan said.
Referring to the amount of bail – 2 billion AMD ($4,1 mln) – the lawyer said it is an unprecedented amount for bail in Armenia.
“However, it is necessary to focus not on the amount of the bail, but the circumstance that bail has been been recognized permissible. It was obvious for all,” Vardevanyan said.
As to what if the amount is not gathered, Vardevanyan said in that case they will appeal the amount of the bail.