Թրամփը մեղադրել է Բոլթոնին օրենք խախտելու համար
ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով  նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը խախտել է օրենքը՝ բացահայտելով իր գրքում գաղտնի տեղեկությունները, հայտարարել է ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփը: Այդ մասին հայտնում է Reuters- ը:
Բոլթոնի գրքում տեղ է գտել «գաղտնի տեղեկատվություն», որի բացահայտման համար նախկին խորհրդականը թույլտվություն չի ստացել, նշել է նախագահը:
2019 թվականի հոկտեմբերին հայտնի է դարձել, որ Բոլթոնը մտադիր է գիրք գրել ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի իր աշխատանքի մասին: Թրամփը նրան հեռացրել է աշխատանքից մեկ ամիս առաջ՝ պատճառաբանելով իր որոշումը՝ ազգային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ տեսակետների խիստ տարաձայնությամբ:

Трамп обвинил Болтона в нарушении закона
Бывший советник президента США по национальной безопасности Джон Болтон нарушил закон, раскрыв в своей книге секретную информацию, заявил американский лидер Дональд Трамп. Об этом сообщает Reuters.
В книге Болтона содержится «сверхсекретная информация», на разглашение которой экс-советник не получил разрешения, отметил президент.
В октябре 2019 года стало известно, что Болтон намерен написать книгу о своей работе на посту советника по национальной безопасности. Трамп отправил его в отставку за месяц до этого, объяснив свое решение сильным расхождением во взглядах по вопросам нацбезопасности.