«Հրապարակ». «Քաղպայմանագիր» կուսակցությունում լուրջ անհանգստացած են, որ դատարանը կալանքի միջնորդությունը չի բավարարի
18/06/2020 09:56
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ «Քաղպայմանագիր» կուսակցության գաղտնի չաթերում բուռն քննարկումներ են եղել. դժգոհություններ Սասուն Միքայելյանի և Թագուհի Թովմասյանի հասցեին՝ Ծառուկյանին հանձնելու նիստին նրանց ոչ այնքան հարգելի բացակայությունից։ Նաև վախեցողներ են եղել, որ դատարանը կալանքի միջնորդությունը չի բավարարի, մինչև որ Արարատ Միրզոյանը հանգստացրել է, թե ամեն ինչ լավ կլինի:
Բայց ամենահետաքրքիրը եղել է ԱԱԾ-ից Ծառուկյանին բաց թողնելու հարցը։ ՔՊ անդամները լուրջ անհանգստացած են եղել, որ եթե նրան չկալանավորեն, տուն կգնա և կանհետանա: Ոմանք պնդել են որ Առինջի նրա առանձնատան տակ թունելներ կան, որոնցից մեկը տանում է դեպի Ծառուկյանի վաղեմի բարեկամի մոտ` Բելառուսի դեսպանատուն:
Սա մեզ զավեշտական թվաց, բայց մեկ այլ փաստ եկավ հաստատելու, որ մտավախություններն «իրական են»․ կիրակի օրը, Ծառուկյանի տան խուզարկության ժամանակ, ԱԱԾ աշխատակիցները մեծ ջանասիրությամբ թունելներ են փնտրել, համառորեն դռներ են որոնել այգու ամեն մի թփի և տաղավարի տակ, անգամ դռոնով նկարահանում են արել, որ կասկածելի ելումուտները հայտնաբերեն: Խուզարկության զգալի մասն այդ փնտրտուքի վրա է ծախսվել:
Անգամ քննիչների խոսակցությունն են լսել, որ մի թունելը պետք է տանի դեպի այգի, մյուսը՝ տարածքից դուրս, երրորդը՝ Բելառուսի դեսպանատուն»:

«Грапарак»: В партии «Гражданский договор» серьезно обеспокоены, что суд не удовлетворит ходатайство об аресте Царукяна
18/06/2020 10:35
Газета «Грапарак» пишет, что вчера в секретных чатах партии «Гражданский договор» проходили бурные обсуждения – недовольства в адрес Сасуна Микаеляна и Тагуи Товмасян за не столь уважительное отсутствие на заседании по «сдаче» Царукяна. Были обеспокоенные также тем, что суд не удовлетворит ходатайство об аресте, однако Арарат Мирзоян успокоил, что все будет хорошо.
Но самым интересным был вопрос о том, стоит ли отпускать Царукяна из СНБ. Члены партии «Гражданский договор» были серьезно обеспокоены, что если его не арестуют, он уйдет домой и исчезнет. Некоторые утверждали, что под его особняком в Аринч есть тоннели, один из которых ведет к давнему другу – посольству Беларуси.
«Это показалось нам примечательным, однако появился еще один факт в подтверждение того, что обеспокоенность "реальная". В воскресенье, во время обыска в доме Царукяна, сотрудники СНБ с большим усердием искали тоннели, настырно шарили под каждым кустом и беседкой в парке, даже провели съемку дроном, чтобы обнаружить подозрительные входы и выходы. Большая часть обыска была потрачена на эти поиски.
Слышали даже разговоры следователей, что один тоннель должен вести к парку, другой – за пределы территории, а третий – к посольству Беларуси», - пишет газета.