Մեզ չի հաջողվում թվերը իջեցնել, ստիպված ենք ավելի ու ավելի կոշտ վարչական մեթոդներ կիրառել. Նիկոլ Փաշինյան
18/06/2020 11:14
Մեր ընթացիկ շրջանի հիմնական պրոբլեմը շարունակում է մնալ կորոնավիրուսի համավարակը, կառավարության այսօրվա նիստին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երեկ 665 նոր դեպք ենք հայտնաբերել, մեզ չի հաջողվում թվերը իջեցնել ու մենք գիտենք դրա պատճառը, հակահամաճարակային կանոնները համատարած կերպով չեն պահպանվում, մենք ստիպված ենք ավելի ու ավելի կոշտ վարչական մեթոդներ կիրառել կանոնները պահպանելու նպատակով», - ասաց նա։
Վարչապետը նշեց, թե եթե քաղաքացին դիմակ չի կրում և ոստիկանը մոտենում է նրան ու արձանագրում, որ չունի նաև փաստաթուղթ, դա համարվելու է երկու առանձին վարչական իրավախախտում ու երկու առանձին վարչական վարույթով է արձանագրվելու։
«Մենք նաև արձանագրում ենք, որ պետական բոլոր այն մարմինները, որոնք գործ ունեն քաղաքացիների հետ, նրանք պարտադիր հերթերը պետք է կարգավորեն ոչ միայն տարածքում, այլև՝ տարածքից դուրս», - ասաց նա։
Վարչապետը համապատասխան հանձնարական է ուղարկվել, սակայն պետք է նաև վերահսկել վիճակը։
Վարչապետն ասաց, թե կուզեր, որ բանկային համակարգն այս առումով նախանձախնդիր լիներ։
«Մենք գիտենք, տեսել ենք մի շարք լավ օրինակներ, բայց մինչև այժմ էլ մենք ստանում ենք լուսանկարներ, որ մարդիկ շարունակում են հին ձևերով հերթ կանգնել, չեմ ուզում ասել իրար քիպ կանգնած», - ասաց վարչապետը։

Нам не удается снизить цифры, вынуждены применять все более жесткие административные методы – Никол Пашинян
18/06/2020 11:52
Нашей основной проблемой продолжает оставаться эпидемия коронавируса, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Вчера были выявлены 665 новых случаев заражения, нам не удается снизить цифры, и мы знаем причину этого – противоэпидемиологические правила повсеместно не соблюдаются, мы вынуждены применять все более жесткие административные методы  для соблюдения этих правил», - сказал премьер.
Он отметил, что если гражданин не носит маску и полицейский подходит к нему и фиксирует, что у него нет документа, это считается двумя отдельными правонарушениями и возбуждается два отдельных административных производства.
«Мы также констатируем, что все государственные органы, которые работают с гражданами, обязательно должны регулировать очереди не только на своей территории, но за ее пределами», - сказал он.
Премьер-министр отметил, что необходимо контролировать ситуацию и хотел бы, чтобы в данном смысле банковская система стала инициатором.
«Мы знаем, что есть ряд хороших примеров, однако мы до сих пор получаем фотографии, на которых видно, что люди продолжают стоять в очереди как раньше, близко друг к другу», - отметил Никол Пашинян.