Պարոն Տուսկը պետք է ավելի զուսպ լինի և չխառնվի ՀՀ ժողովրդի գործերին․ Ալեն Սիմոնյան
Եվրոպական ժողովրդավարական կուսակցության ղեկավարները մշտապես սատարում են իրենց խմբին անդամակցող կուսակցությունների ներկայացուցիչներին, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանն՝ անդրադառնալով Դոնալդ Տուսկի հայտարարությանը։
«Կարծում եմ, որ պարոն Տուսկը պետք է ավելի զուսպ լինի և չխառնվի ՀՀ ժողովրդի գործերին, և Սերժ Սարգսյանի պաշտպանությամբ զբաղվելու համար կան ավելի պատշաճ և ավելի մասնագիտացված անձինք», - ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե իր կարծիքով Տուսկի հայտարարությունը պայմանավորված է ՀՀ իշխանությունների նկատմամբ Սերժ Սարգսյանի գնահատականներով՝ Սիմոնյանն արձագանքեց.
«Կարծում եմ, որ պարոն Տուսկը Հայաստանը տեսնում է Սերժ Սարգսյանի աչքերով, որն իրականությունից կտրված աչքեր են, արդարադատութանը սպասող աչքեր են, և ՀՀ քաղաքացիների ու ՀՀ իրականության հետ արդեն շատ շուտվանից՝ դեռ մինչև հեղափոխությունը, ոչ մի կապ չունեն և չեն կարող ունենալ»։
Հիշեցնենք՝ Թվիթերի իր միկրոբլոգում ԵԺԿ նախագահ Դոնալդ Տուսկը գրել էր, որ ԵԺԿ-ն մտահոգված է Հայաստանում ժողովրդավարական հետընթացի բազմաթիվ օրինակներով՝ կոչ անելով Հայաստանի իշխանություններին զերծ մնալ ընդդիմության նկատմամբ ճնշումներից։

Господин Туск должен быть более сдержанным и не вмешиваться в дела народа Армении – Ален Симонян
Председатели Европейской народной партии (ЕНП) всегда поддерживают представителей тех партий, которые входят в их группу, заявил сегодня журналистам вице-спикер парламента Армении Ален Симонян.
«Считаю, что господин Туск должен быть более сдержанным и не вмешиваться в дела народа Армении, и есть более соответствующие и более профессиональные лица, чтобы защищать Сержа Саргсяна», - сказал Ален Симонян.
На замечание журналистов, обусловлено ли заявление председателя главы ЕНП Дональда Туска озвученными экс-президентом Сержем Саргсяном оценками о действующей власти, Ален Симонян ответил:
«На мой взгляд, господин Туск видит Армению глазами Сержа Саргсяна, но это оторванные от реальности глаза, которые ждут правосудия и с гражданами Армении и реальностью Армении уже давно, до революции, не  имеют и не могут иметь ничего общего».
Напомним, глава ЕНП, бывший председатель Европейского совета Дональд Туск написал в своем микроблоге в Twitter, что Европейская народная партия обеспокоена многочисленными случаями отступления демократии в Армении.