Գվարդիոլա. Սպիտակ մարդիկ պետք է ներողություն խնդրեն սևամորթներից
Սպիտակ մարդիկ պետք է ներողություն խնդրեն սևամորթներից այն բանի համար, թե ինչպես են նրանց վերաբերվել վերջին 400 տարվա ընթացքում, ասել է «Մանչեսթեր Սիթի» ֆուտբոլային ակումբի գլխավոր մարզիչ Խոսեպ Գվարդիոլան:
Չորեքշաբթի «Մանչեսթեր Սիթին» Անգլիայի առաջնության խաղում 3: 0 հաշվով հաղթել է լոնդոնյան «Արսենալին»: Հանդիպման մեկնարկից առաջ երկու թիմերի խաղացողները ծնկի են  եկել՝ ի աջակցություն Black Lives Matter շարժման («Սևամորթների կյանքերն արժեք ունեն»):
«Սպիտակ մարդիկ պետք է ներողություն խնդրեն սևամորթներից այն բանի համար, թե ինչպես են նրանց վերաբերվել վերջին 400 տարվա ընթացքում: Ես ամաչում եմ այն  բանի համար, որ մենք արել ենք ամբողջ աշխարհում սևամորթների հետ: Մենք պետք է հազարավոր միլիոնավոր հաղորդագրություններ ուղարկենք սևամորթ մարդկանց: Մենք պետք է անենք շատ բաներ, որոնք  դեռ չենք կատարել », - Գվարդիոլայի խոսքերն է մեջբերում« Ռոյթեր»-ը՝ հղում անելով Sky Sports- ին:

Гвардиола: белые люди должны извиниться перед чернокожими
Белые люди должны извиниться перед чернокожими за то, как относились к ним в течение последних 400 лет, заявил главный тренер футбольного клуба "Манчестер Сити" Хосеп Гвардиола.
"Манчестер Сити" в среду в матче чемпионата Англии разгромил лондонский "Арсенал" - 3:0. Перед началом матча игроки обеих команд встали на колено в знак поддержки движения Black Lives Matter ("Жизни темнокожих имеют значение").
"Белые люди должны извиниться перед чернокожими за то, как относились к ним в течение последних 400 лет. Мне стыдно за то, что мы делали с чернокожими людьми по всему миру, а не только в Америке. Мы должны отправить тысячи миллионов сообщений чернокожим людям. Мы должны сделать много вещей, которые мы еще не сделали", - цитирует Гвардиолу агентство Рейтер со ссылкой на Sky Sports.