Քայլականները ՍԴ իշխանությունն ուզուրպացնելու հերթական փորձն են սկսել. Ռուբեն Մելիքյան
«Քայլականները ՍԴ իշխանությունն ուզուրպացնելու հերթական փորձն են սկսել»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրևել է իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Ուղիղ մեկ տարի առաջ՝ հունիսի 20-ին, քայլականները սկսեցին Սահմանադրական դատարանի իշխանությունն ուզուրպացնելու գործողությունը։ Ինչ ասես՝ չփորձեցին - ինքնահռչակումից ու դատավորների անհատական հետապնդումից մինչև օրենքով առաջարկված կաշառք ու ձախողված հանրաքվե։
Հիմա հերթական փորձն են սկսել՝ նախաձեռնելով Սահմանադրական փոփոխություն Ազգային ժողովում։ Ընդ որում, այդ «պլան Բարբարոսա»-ն արդեն հասցրել է ռեկորդային արագությամբ քննադատվել Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից։ Վստահ եմ՝ մեր պետականության ունեցած՝ իրավունքի գերակայության պաշարը բավարար կգտնվի այս փորձությունը նույնպես պատվով հաղթահարելու համար։
Այնուհանդերձ, ցանկացած փորձություն նաև շանս է՝ ինքդ քեզ ու բոլորին ապացուցելու սեփական ամրությունն ու կենսունակությունը, և անցած մեկ տարվա ընթացքում Սահմանադրական դատարանի դատավորները դա ապացուցեցին լիարժեքորեն։
ՀԳ. Մի օր այս ողջ պատմությունը դառնալու է դասագիրք և ոգեշնչելու ու գոտեպնդելու է տարբեր երկրներում ռեպրեսիվ ճնշումներին դիմադրող դատավորներին»,-գրել է Մելիքյանը։
Նշենք՝ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության մի քանի տասնյակ պատգամավորներ շրջանառության մեջ են դրել ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծ, որով նախատեսվում է դադարեցնել 12 տարուց ավելի պաշտոնավարած ՍԴ անդամների լիազորությունները, և նրանց փոխարեն նշանակել ՍԴ նոր անդամներ:
Առաջարկվում է դադարեցնել նաև մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված ՍԴ նախագահի լիազորությունները, ինչից հետո Սահմանադրական դատարանի նախագահ է ընտրվելու ՍԴ կազմից։

Депутаты фракции «Мой шаг» инициировали очередную попытку узурпации власти Конституционного суда – Рубен Меликян
20/06/2020 12:58
Депутаты правящего блока «Мой шаг» инициировали очередную попытку узурпации власти Конституционного суда, написал на своей странице в Facebook правозащитник Рубен Меликян.
«Ровно год назад, 20 июня, депутаты фракции «Мой шаг» начали действия по узурпации власти Конституционного суда. Попробовали все, что возможно – от самопровозглашения и непосредственного преследования судей до предложенной взятки и проваленного референдума.
Сейчас предприняли очередную попытку, инициировав Конституционные изменения в парламенте. Причем, этот "план Барбаросса" уже  был раскритикован Венецианской комиссией с рекордной скоростью. Уверен, что существующий в нашем государстве запас верховенства власти будет достаточен также для преодоления  этого испытания с честью.
Вместе с тем, любое испытание – это также шанс, чтобы доказать себе и всем собственную стойкость и жизнеспособность и за прошедший год судьи Конституционного суда полностью доказали это .
P.S. Когда-нибудь вся эта история станет учебником, воодушевит и придаст силу судьям, которые сопротивляются репрессивным давлениям в разных странах», - написал Рубен Меликян.
Отметим, что несколько десятков депутатов парламента от правящего блока «Мо шаг» ввели в обращение проект изменений в Конституцию Армении, согласно которому предусматривается прекратить полномочия судей Конституционного суда, которые пребывают в должности больше 12 лет, и назначить вместо них новых судей.
Предлагается также прекратить полномочия председателя Конституционного суда, назначенного до вступления в силу главы 7 Конституции, после чего председатель КС будет избран из состава судей Конституционного суда.