Բանակն առողջ է. մինչև 200 նմուշի հետազոտություն` մեկ օրում. ՊՆ խոսնակ
ՀՀ ԶՈՒ և ՌԴ ԶՈՒ մասնագետները Ռուսաստանից Հայաստան տեղափոխված Covid-19 վարակի հետազոտման շարժական լաբորատորիայում շարունակում են համատեղ իրականացնել կորոնավիրուսային հիվանդության հետազոտություններ` ՊՇՌ թեստերի միջոցով, հայտնում է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«Համատեղ աշխատանքները, ինչպես նաև վերջին շրջանում ռազմաբժշկական վարչության կողմից ընդլայնված կարողությունները հնարավորություն են տալիս օրական կատարել շուրջ 200 նմուշի հետազոտություն, թիրախային խմբերում արագ հայտնաբերել վարակակրին և կանխել կորոնավիրուսի հետագա տարածումը զինված ուժերում։
Ռուս մասնագետները տարվող աշխատանքներին զուգահեռ դասընթացներ են անցկացնում զինվորական բժիշկ-մասնագետների խմբի համար։ Ռուս գործընկերների հսկայական փորձը հետագայում կծառայի ի նպաստ ԶՈՒ բժշկագիտության զարգացմանը և ստացիոնար նմանատիպ լաբորատորիա ունենալու և կիրառելու գործին։
Բանակն առողջ է, կանխարգելիչ աշխատանքները շարունակվում են», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Ստեփանյանը։

Армия здорова, проводится порядка 200 тестов в день – пресс-секретарь Минобороны
Специалисты Генштаба ВС Армении и России продолжают в доставленной из Российской Федерации в Армению передвижной лаборатории для тестирования на коронавирус Covid-19 совместные исследования для диагностики коронавирусной болезни методом ПЦР, сообщает пресс-секретарь министерства обороны Армении Шушан Степанян.
«Совместная работа, а также наращенный в последнее время потенциал военно-медицинского управления позволяют ежедневно исследовать около 200 образцов, быстро выявлять в целевых группах носителей инфекции и пресечь дальнейшее распространение коронавируса в вооруженных силах.
Российские специалисты параллельно с осуществляемыми работами проводят курсы для армянских военных врачей. Огромный опыт российских коллег послужит развитию военной медицины Армении, созданию и использованию аналогичной стационарной лаборатории.