Գալիս ես խորհրդարան, 9:30 իմանում, որ հենց այսօր պետք է Սահմանադրությունը փոխվի. Մարուքյանը՝ ԱԺ արտահերթ նիստի մասին (Տեսանյութ)
22/06/2020 10:28
Այսօր՝ ժամը 13:00-ին, ԱԺ արտահերթ նիստ է հրավիրված, որի ժամանակ երկրի մայր օրենքը պետք է փոփոխության ենթարկվի, խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով, որ այդ մասին իմացել են միայն այսօր առավոտյան՝ խորհրդի նիստի ժամանակ:
«Որքանով հասկացա՝ 3-ժամյա ռեժիմ է սահմանված: Ամբողջ աշխարհում, գիտեք, որ երբ մայր օրենք՝ Սահմանադրություն է փոխվում, դա ամիսների աշխատանք է, հանրային լսումներ, քննարկումներ, դեբատներ, քարոզարշավ, բանավեճեր: Հայաստանում դա արվում է այդ ձևով, այսինքն՝ գալիս ես խորհրդարան, 9:30 իմանում, որ Սահմանադրությունը պետք է փոխվի, գնում ես այդ նիստին, ու փոխվում է Սահմանադրությունը», - նշեց պատգամավորը:
Էդմոն Մարուքյանի համոզմամբ՝ սա լուրջ խնդիր է՝ թե Հայաստանի միջազգային պարտավորությունների, թե ժամանակին ասվածի մասով:
«Հանրաքվեն միակ ճանապարհն է, բայց հիմա պարզվում է, որ դա կարելի է նաև խորհրդարանում անել, և պարզվում է, որ 3 ժամյա ռեժիմով ՍԴ չի ուղարկվելու առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագիծը», - նշեց պատգամավորը:

Приходишь в парламент, в 9:30 узнаешь, что Конституция должна быть изменена именно сегодня – Эдмон Марукян о внеочередном заседании
Сегодня в 13:00 созвано внеочередное заседание парламента, на котором должен быть изменен основной закон страны – Конституция, заявил на брифинге руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян, отметив, что узнал об этом только сегодня утром, по время заседания совета Национального Собрания.
«Насколько я понял, установлен 3-часовой режим. Поправки Конституции требует длительной работы, месяцы – общественные слушания, обсуждения, дебаты, агитационная кампания, дискуссии. В Армении это делается в такой форме – то есть, приходишь в парламент в 9:30 и узнаешь о том, что Конституция должна быть изменена, просто идешь на заседание и меняешь Конституцию», - отметил депутат.
По убеждению Эдмона Марукяна, это серьезная проблема как в плане международных обязательств Армении, так и по части сказанного ранее.
«Единственный путь – референдум, но сейчас выясняется, что это можно сделать в парламенте, и как выясняется – в 3-часовом режиме. Причем принятый в первом чтении законопроект не будет отправлен в Конституционный суд», - отметил депутат.